Poznáme vedcov roka. Ocenenie si prevzala pätica najlepších

13.5.2019 22:28

V Bratislave oceňovali najlepších vedcov Slovenska. Tento rok uspel výskumník nanopórovitých materiálov Vladimír Zeleňák. Medzi mladými vedcami zase uspel Matej Baláž, ktorý sa venuje mechanochémii.

Inovatívne riešenia

V Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave ocenili slovenských vedcov, technológov a mladých výskumníkov z oblastí vedy a techniky v rámci 22. ročníka oceňovania Vedec roka SR 2018. Podujatie vyhlásili Centrum vedecko-technických informácií (CVTI) SR, Slovenská akadémia vied a Zväz slovenských vedecko-technických spoločností.

V kategórii vedec roka získal ocenenie Vladimír Zeleňák z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Získal ho za prínos k zavedeniu a rozvoju unikátnej problematiky usporiadaných nanopórovitých materiálov typu metalo-organických sietí a usporiadanej mezopórovitej siliky v rámci Slovenska a štúdium ich aplikácie ako sorbentov, inteligentných nosičov liečiv a magnetických materiálov.

Ocenenie v kategórii mladý vedecký pracovník si prevzal Matej Baláž z Ústavu geotechniky SAV v Košiciach za významný inovačný prínos a početné publikácie vo vednej oblasti "mechanochémie" v roku 2018. V kategórii inovátor roka získal ocenenie Ján Piteľ z Fakulty výrobných technológií Technickej univerzity v Košiciach so sídlom v Prešove. Podľa Vaškovej ocenenie získal "za inovatívne technické riešenia v oblasti automatizácie a riadenia strojov a procesov chránené patentmi a úžitkovými vzormi".

Prínos v oblasti zvárania

V kategórii technológ roka triumfoval Jozef Zohn zo spoločnosti Askozvar z Košíc za zavedenie technológie zvárania trojzložkovým plynom pri zhotovovaní oceľových konštrukcií a za prínos v oblasti technológie zvárania na Slovensku.

Laureátom v kategórii osobnosť medzinárodnej spolupráce sa stal Otokar Grošek z Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. "Ocenenie získal za prínos pre propagáciu slovenskej vedy na pôde Severoatlantickej aliancie, dlhodobú úspešnosť v získavaní zahraničných grantov a za získanie ocenenia vedeckého programu NATO Veda pre mier a bezpečnosť - najlepší projekt NATO za posledných desať rokov v oblasti kybernetickej bezpečnosti," uzavrela Vašková. Cieľom podujatia je profesionálne a spoločensky vyzdvihnúť najvýznamnejšie osobnosti vedeckého života, ako aj najlepšie dosiahnuté výsledky vo vede a výskume na Slovensku.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok