Tri eurá za jeden hlas. Na východe odhalili predvolebné kšefty
Okresnému predsedovi strany SaS v Bardejove Milanovi Vrabeľovi, ktorý v nastávajúcich voľbách do vyšších územných celkov kandiduje za poslanca, ponúkli zabezpečenie volebných hlasov v šiestich rómskych osadách v okrese Bardejov. Prípad už rieši NAKA.
Číslo napísané na zápästiach
Organizátor mu mal za sumu tri eurá za jeden hlas takýmto spôsobom sľúbiť podporu 2600 voličov. O prípadoch volebnej korupcie informovali na tlačovej besede v Bratislave Milan Vrabeľ, poslanci Národnej rady SR za SaS Natália Blahová a Ľubomír Galko a šéf mimoparlamentného KDH Alojz Hlina.
Vrabeľ celý prípad ohlásil polícii, ktorá podľa jeho vyjadrenia mala v tejto súvislosti v utorok 31. októbra zadržať jednu osobu. V celom prípade má ale figurovať viac ľudí. "Oni mali zabezpečiť svojou prítomnosťou pred volebnými miestnosťami to, aby osadníci dodržali slovo, aby skutočne hlasovali tak, ako majú. Pri menej gramotných malo byť moje číslo napísané na ich zápästiach," vysvetlil Vrabeľ. Organizátori podvodu ho mali ubezpečovať, že "to nerobia prvýkrát".
Vrabeľ upozornil, že k mandátu poslanca je pri priemernej volebnej účasti potrených približne 3000 hlasov. "Ak by som zaplatil, takmer s istotou by som získal mandát poslanca," poznamenal.
Spomenuli aj iný prípad
Národná kriminálna agentúra bližšie informácie o prípade neposkytla. "V súčasnosti môžeme potvrdiť, že NAKA Prezídia Policajného zboru realizuje viacero prípadov volebnej korupcie, ku ktorým sa vzhľadom na prebiehajúce procesné úkony bližšie vyjadrovať nebudeme. Informácie k týmto prípadom poskytneme až po skončení samotných volieb," povedal hovorca Prezídia Policajného zboru Martin Wäldl.
Galko doplnil, že pri tomto prípade chce oceniť prácu policajtov z Národnej kriminálnej agentúry, ktorí sa podieľali na zadržaní podozrivej osoby. Poslankyňa NR SR Natália Blahová informovala, že v inom prípade volebnej korupcie už v pondelok 30. októbra rozhodol súd. Podľa nej išlo o kauzu, v ktorej ju pred voľbami do Národnej rady SR v marci minulého roka kontaktoval človek, ktorý jej sľúbil preferenčné hlasy spomedzi rómskej komunity v okolí Humenného.
Poslankyňa taktiež prípad ohlásila polícii a začala so strážcami zákona spolupracovať. "Bola som vedená ako agent s cieľom získať od podozrivých ďalšie informácie," povedala. V tom čase podozrivá osoba jej ponúkala zabezpečenie 2000 až 6000 preferenčných hlasov za 2000 eur. Podľa jej slov mal súd v tejto veci odsúdiť dve osoby. Jednu na podmienečný trest odňatia slobody na šesť mesiacov so skúšobnou dobou jeden rok a druhú na podmienečný trest odňatia slobody na jeden rok so skúšobnou dobou tri roky. Rozhodnutiu súdu je už podľa Blahovej právoplatné.
Môžu rozhodnúť
Šéf KDH Alojz Hlina upozornil, že podľa jeho názoru na východe Slovenska môžu rozhodovať podvodníci o tom, kto bude starosta alebo župan. S prípadmi volebnej korupcie treba podľa neho bojovať priebežne a "nestačí, keď sa v deň volieb postaví policajné auto do osady".
"Zastavme kupovanie rómskych hlasov a zastavme zneplatňovanie lístkov a budeme mať skutočných ľudí, ktorí zastupujú záujmy občanov," dodal.