Odborníci v TA3: Občania nepoznajú kompetencie VÚC

29.10.2017 15:39

Výsledky svojej práce by mal predseda samosprávneho kraja a samotný kraj prezentovať svojim občanom počas celého obdobia svojho pôsobenia, nielen pár týždňov pred voľbami. Zhodli sa na tom v našej relácií V politike expert na samosprávy Michal Kaliňák, politický analytik Eduard Chmelár a Václav Hřích z agentúry AKO.

Odborníci v TA3: Občania nepoznajú kompetencie VÚC
Foto: TA3

Priestor na demokratizáciu

O vyšších územných celkoch diskutovali pred blížiacimi sa voľbami do VÚC, ktoré sa konajú 4. novembra. Všetci traja vidia problém v tom, že občania nepoznajú kompetencie kraja a jeho predsedu.

„ Regionálnu samosprávu a jej kompetencie určuje to, v čom ju ľudia dokážu cítiť. Kraje sú dôkazom politickej vôle, že štát mal záujem vytvoriť priestor na demokratizáciu spoločnosti. VÚC nie sú zbytočné. Riešia stredné školstvo, sociálne veci. Sú servisný útvar," povedal Kaliňák s tým, že kandidovať na post predsedu kraja by mala byť výsada pre ľudí, ktorí kraj podrobne poznajú, a nie možnosť pre každého.

Kaliňák vidí úlohu župana aj v reprezentovaní župy navonok. Ak župan tri roky svojho pôsobenia na poste mlčal a pár dní pred voľbami má pocit, že ovláda všetky problémy, to môže byť problém. Napriek tomu, že vidí zmysel v takomto členení Slovenska, je otvorený diskusii o zmene tohto členenia.

Nepatrné kompetencie?

Politický analytik Eduard Chmelár si však myslí, že kompetencie kraja sú nepatrné a nevzbudzujú záujem občanov. „ Z hľadiska reálneho výkonu moci tam nejde o nič," povedal a VÚC nazval ako "prietokový ohrievač peňazí". „ Toto nemá význam. Ľudia cítia, že reálna moc je niekde inde," uviedol. Podľa neho nesplnili svoj prvotný účel, ktorým bolo zmenšiť regionálne rozdiely, dokonca sa zväčšili. „ Netreba vysvetľovať úlohy VÚC, treba urobiť zmeny v kompetencii, v štruktúre krajov. Občania sa nestotožnili s týmto členením. Treba hovoriť o reforme alebo o zrušení VÚC," povedal.

Podľa neho však tému treba otvoriť hneď po voľbách, kedy je na to najväčší priestor. „ Budeme mať päť rokov, aby sme sa bavili, ako to bude vyzerať," povedal. Podľa analytika veľká časť korupcie v štáte "leží na župách". Členenie malého Slovenska na osem krajov považuje v 21. storočí za "velikárstvo".

Podľa neho v súčasnosti predvolebná kampaň niektorých kandidátov poukazovaním na extrémistov nefunguje. Dôvodom je, lebo extrémistické sily prešli istým vývojom, a hoci sa nevzdali svojej agendy, o extrémistických riešeniach mlčia a čakajú na príležitosť. „ Teraz sa snažia vyzerať lepšie," povedal a dodal, že ich výhodou oproti ostatným je, že prácu si "odmakali v teréne", čo ostatní robia zvyčajne tesne pred voľbami.

Neznalosť v prospech kandidátov

Václav Hřích z agentúry AKO, ktorá robí politické predvolebné prieskumy, je presvedčený, že neznalosť občana o kompetenciách VÚC využívajú kandidáti vo svojej predvolebnej kampani, keď napríklad hovoria, že opravia cesty. Podľa neho občan nevie, ktorá cesta je v správe kraja, ktorá patrí mestu a ktorá Národnej diaľničnej spoločnosti. Reálna agenda, čomu sa kraj venuje, občanom chýba, a to je podľa Hřícha chyba samotného vedenia VÚC.

„ Zodpovednosť je stále na krajoch. Musia sa viac chváliť a čo sa vďaka kraju zmenilo, sa občania naučia," uviedol. Hřích si myslí, že ak majú ľudia kandidátov na županov poznať, politické strany, ktoré ich nominujú za kandidátov, by mali dlhodobo pracovať na budovaní lídrov v krajoch. „ Keby strany mali určených regionálnych lídrov, boli by kvalifikovanými súpermi," podotkol.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok