Madrid rozpustil katalánsky parlament a ohlásil nové voľby
Udalosti v Španielsku nabrali nečakane dramatický spád. Katalánsky parlament totiž schválil rezolúciu o nezávislosti, na čo španielsky Senát zareagoval schválením návrhu na uplatnenie ústavného článku 155. Madrid už oznámil, že rozpustí katalánsky parlament a vyhlási nové voľby. Situáciu sme s vami sledovali online.
ONLINE sme ukončili.
23:50 Rozhodnutie katalánskeho parlamentu o vyhlásení nezávislosti tohto regiónu od zvyšku Španielska nevyvolalo v tamojších mestách len oslavy. V centre katalánskej metropoly Barcelona pochodovalo niekoľko stoviek odporcov nezávislosti, ktorí mávali španielskymi vlajkami.
22:12 Na úradoch vo viacerých katalánskych mestách už zvesili španielske vlajky. Odstránili ich z radníc v katalánskych mestách Sabadell a Girona, ktorého starostom bol kedysi súčasný predseda katalánskej vlády Carles Puigdemont. K podobným aktom došlo aj v katalánskych mestách Figueres, Vic a Tortosa.
Vlajky z úradov však naopak neodstránili na úradoch v katalánskej metropole Barcelona, ktorej starostka Ada Colauová sa vyslovila proti jednostrannému odštiepeniu regiónu.
Colauová na sociálnej sieti Facebook kritizovala ako vyhlásenie nezávislosti katalánskym parlamentom, tak aj reakciu španielskej vlády, ktorá oznámila odvolanie katalánskej vlády. "My sme väčšina, v Katalánsku a v Španielsku, ktorá chce zastaviť konfrontáciu a vyzvať na uplatnenie dialógu, zdravého rozumu a dohodnutého riešenia," napísala.
22:01 Desaťtisíce obyvateľov Barcelony, ktorí prišli do centra mesta osláviť rozhodnutie katalánskeho parlamentu o vyhlásení nezávislosti tohto regiónu, prijali večer s nevôľou vyhlásenie španielskeho premiéra Mariana Rajoya, že rozpúšťa katalánsku vládu aj parlament a vypisuje v tomto regióne nové voľby.
Informáciu o Rajoyovom rozhodnutí, ktorú im prečítal moderátor mítingu, však Barcelončania podľa agentúry Associated Press prijali bez väčších známok odporu. Dav chvíľu skandoval heslo "Nikam neodchádzame!", no v priebehu niekoľkých minút prišla na pódium ďalšia kapela, začala hrať a ľudia začali tancovať.
20:41 Španielsky premiér Mariano Rajoy oznámil, že členovia katalánskej vlády budú zbavení funkcií a centrálne orgány prevezmú právomoci nad katalánskou administratívou. Taktiež uviedol, že rozpúšťa katalánsky parlament a 21. decembra sa budú v tomto regióne konať voľby.
Rajoy to vyhlásil po mimoriadnom zasadnutí vlády v Madride, ktorá sa rozhodovala, aké opatrenia prijme po tom, ako katalánsky parlament schválil vyhlásenie o nezávislosti.
Z funkcie tiež prepúšťa šéfa katalánskej polície, uzatvára katalánske ministerstvo zahraničných vecí a odvoláva katalánskych delegátov v Bruseli a v Madride. "Nikdy sme nechceli prísť až do tohto bodu," uviedol s tým, že cieľom je prinavrátiť zákonnosť do Katalánska čo najskôr. Uvedené opatrenia nadobudnú účinnosť zverejnením v úradnom vestníku, informuje agentúra DPA.
19:30 Pozrite si výberovú chronológiu udalostí v súvislosti s vyhlásením nezávislosti Katalánska.
19:14 Slovenská republika považuje za potrebné rešpektovať platný právny rámec určený španielskou ústavou a zákonmi, ako aj princíp teritoriálnej integrity krajiny. Uviedol to hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Peter Susko po tom, ako katalánsky parlament vyhlásil nezávislosť od Španielska.
"Naším partnerom je výlučne španielska vláda. Za najlepší nástroj na riešenie problémov v demokratickej spoločnosti považujeme dialóg založený na rešpektovaní princípov právneho štátu. Veríme, že sa situáciu podarí čo najrýchlejšie deeskalovať," povedal Susko.
18:15 Spojené štáty americké vyhlásili, že Katalánsko je "integrálnou súčasťou Španielska". Washington podporuje ústavné opatrenia španielskej vlády s cieľom udržať krajinu "silnú a jednotnú", uviedla hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí USA Heather Nauertová s tým, že obaja spojenci z NATO "úzko spolupracujú na zlepšení našich spoločných bezpečnostných a hospodárskych priorít".
Jej vyhlásenie vyjadruje jasný nesúhlas USA s odtrhnutím Katalánska od Španielska a vytvorením nezávislej republiky, uvádza agentúra AP.
18:12 Katalánsky premiér Carles Puigdemont vyzval spoluobčanov podporujúcich nezávislosť tohto španielskeho regiónu, aby zachovali pokoj pred očakávanými opatreniami zo strany vlády v Madride.
Urobil tak po tom, ako katalánsky parlament vyhlásil nezávislosť od Španielska a Senát v Madride schválil návrh na uplatnenie ústavného článku č. 155, na základe ktorého bude môcť vláda v Madride odvolať katalánsky kabinet a zaviesť priamu kontrolu nad týmto regiónom.
17:15 Šéf Európskej rady Donald Tusk v reakcii na hlasovanie katalánskeho parlamentu uviedol, že Európska únia ho neuzná. "Pre EÚ sa nič nezmenilo," napísal na Twitteri. Vyslovil nádej, že španielska vláda "uprednostní silu argumentov, a nie argument sily".
České ministerstvo zahraničných vecí v reakcii uviedlo, že vyhlásenie nezávislosti Katalánska je v rozpore so španielskou ústavou. ČR ho preto nemôže uznať a Katalánsko považuje za súčasť Španielska.
Pozrite si rozhovor s Juanom Ramónom Hernández-Soubletom, ktorý sa vyjadril k aktuálnej situácii v Španielsku a zhodnotil aj možné ekonomické dôsledky.
16:20 Krátko po tom, ako katalánsky parlament schválil rezolúciu o nezávislosti, zareagoval aj Madrid. Španielsky Senát schválil návrh na uplatnenie ústavného článku č. 155, na základe ktorého bude môcť vláda v Madride odvolať katalánsky kabinet a zaviesť priamu kontrolu nad Katalánskom.
Španielska vláda sa musí teraz rozhodnúť, ako a kedy aplikuje tieto opatrenia, medzi ktorými je aj obmedzenie právomocí katalánskeho parlamentu. Článok č. 155 bol aktivovaný po prvý raz v dejinách Španielska. Za návrh hlasovalo 214 senátorov, 47 bolo proti a jeden sa zdržal. Podporili ho vládnuci ľudovci, opoziční socialisti aj centristi zo strany Ciudadanos.
15:35 Katalánsky parlament schválil rezolúciu o vyhlásení nezávislosti od Španielska. Väčšina opozičných poslancov pred tajným hlasovaním opustila parlamentnú sálu. Za návrh hlasovalo 70 poslancov 135-členného parlamentu, desiati boli proti a dva hlasovacie lístky odovzdali prázdne.
Španielsky premiér Mariano Rajoy vyzval po hlasovaní katalánskeho parlamentu občanov, aby zachovali pokoj, informuje agentúra AP. Text návrhu na vyhlásenie nezávislosti podľa agentúr AP a DPA uvádza: "Zakladáme Katalánsku republiku ako nezávislý a zvrchovaný štát demokratického a spoločenského práva." Zmienené dve parlamentné kluby majú spolu v katalánskom parlamente tesnú väčšinu.
Španielska vláda požiadala Senát v Madride o súhlas s uplatnením článku č. 155 španielskej ústavy, na základe ktorého bude môcť odvolať katalánsky kabinet a ohraničiť právomoci regionálnych inštitúcií, čím fakticky dočasne obmedzí autonómiu Katalánska. Ak senátori v hlasovaní návrhy španielskej vlády schvália, podľa premiéra Rajoya bude prvým krokom odvolanie katalánskeho premiéra Puigdemonta a jeho ministrov.
The Parliament of Catalonia constitutes the Catalan Republic, as an independent, sovereign, democratic, social State under the rule of law pic.twitter.com/RW5xck7PYN
— Catalan Government (@catalangov) October 27, 2017
14:00 Niekoľko stoviek starostov katalánskych miest spoločne skandovalo heslo "Nezávislosť!" vo vnútri budovy katalánskeho regionálneho parlamentu. Podporu odtrhnutiu Katalánska prejavili niekoľko hodín pred očakávaným hlasovaním katalánskeho parlamentu o návrhu odtrhnúť sa od zvyšku Španielska a vytvoriť nezávislú republiku.
Starostovia hlasno skandovali a dvíhali slávnostné drevené palice, ktoré v tomto prosperujúcom severovýchodnom regióne Španielska symbolizujú ich úrad a postavenie. Starosta severokatalánskeho mestečka Alp, ležiaceho v oblasti horského pásma Pyrenejí, vyhlásil, že piatok je historický deň. "Ako krajina začíname novú kapitolu - je to síce po mnohých stránkach veľmi neistá fáza, ale aj veľmi vzrušujúca," dodal.
12:45 Pozrite sa, ako vyzerá katalánsko-španielsky súboj v týchto chvíľach:
12:40 Protestujúci Jordi Soler (68) povedal: "Som tu, lebo odštartujeme Katalánsku republiku." Soler dodal: "Dnes je posledná šanca." A poznamenal, že predseda katalánskej vlády Carles Puigdemont navrhol rokovania s ústrednou španielskou vládou, ale "Madrid začína s totálnym útlakom, takže už neostáva žiadna iná možnosť".
Katalánsky líder Puigdemont vo štvrtok vylúčil zvolanie predčasných regionálnych volieb, ktoré by mohli do určitej miery upokojiť najhoršiu politickú krízu v Španielsku za posledné desaťročia, a tým vytvoril pôdu pre konečný, rozhodujúci "súboj" s Madridom.
12:35 Katalánski separatisti predložili v regionálnom parlamente návrh na vyhlásenie nezávislosti od Španielska a deklarovanie katalánskej republiky. Nie je však jasné, či sa o tomto návrhu bude aj hlasovať, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na miestne médiá.
Návrh predložili poslanci strán podporujúcich regionálnu vládu - koalície Junts pel Sí (Spolu za áno; JxSí) a strany Kandidátka ľudovej jednotky (CUP). Text návrhu uvádza: "Zakladáme Katalánsku republiku ako nezávislý a zvrchovaný štát demokratického a spoločenského práva."
12:20 Niekoľko tisíc protestujúcich sa zišlo neďaleko katalánskeho regionálneho parlamentu v Barcelone ešte pred rozpravou v tomto zákonodarnom zhromaždení, kde možno oficiálne vyhlásia nezávislosť od Španielska.
Demonštranti, zhromaždení pri parku, v ktorom sa nachádza budova parlamentu, mávali katalánskymi vlajkami a skandovali heslá "Nezávislosť" či "Sloboda".
Demonštranti dúfajú, že do konca dňa sa stanú svedkami vyhlásenia nového nezávislého štátu.
Rajoyova vláda žiada Senát o súhlas s uplatnením článku č. 155 španielskej ústavy, na základe ktorého bude môcť odvolať katalánsky kabinet a ohraničiť právomoci regionálnych inštitúcií, čím obmedzí autonómiu Katalánska.
11:30 Katalánsky premiér Carles Puigdemont mohol zastaviť eskaláciu krízy, ktorá vznikla medzi jeho vládou a Madridom, avšak odmietol to urobiť. Povedal to predseda španielskej vlády Mariano Rajoy vo vystúpení v Senáte.
"On a len on" (Puigdemont) tak nesie zodpovednosť za ďalší postup ústredného španielskeho vedenia v Madride, zdôraznil Rajoy v súvislosti s avizovanými opatreniami zameranými na zablokovanie snáh katalánskej vlády o vyhlásenie nezávislosti.
11:00 V Španielsku sa v piatok konajú dve kľúčové zasadnutia, ktoré rozhodnú o krátkodobej budúcnosti krajiny, kde prebieha najhoršia politická kríza za posledné desaťročia.
Katalánsky parlament v Barcelone bude pokračovať v debate o tom, ako zareaguje na plány španielskej centrálnej vlády zbaviť tento región právomocí, aby nepokračoval v krokoch smerujúcich k nezávislosti. Avšak španielsky Senát v Madride sa už zišiel na zasadnutí, na ktorom má schváliť spomínané plány vlády, a spustiť tak intervenciu v Katalánsku.
Medzi návrhmi madridského kabinetu je aj odvolanie lídrov regionálnej katalánskej vlády a obmedzenie právomocí katalánskeho parlamentu.