Vysvetlite ľuďom, čo majú robiť, vyzvali ministerstvo v kauze eID
Kauza s problémovými elektronickými podpismi, ktoré môžu ohroziť bezpečnosť moderných občianskych preukazov, narastá. Ak sa ohrozenie potvrdí, podľa vicepremiéra Pellegriniho je treba okamžite zneplatniť elektronické podpisy. Vysvetlite občanom, čo majú robiť, pridáva sa opozícia. Koaličný Most-Híd je znepokojený avšak upozorňuje, že problém vznikol ešte za predchádzajúcej vlády.
Problém predchádzajúcej vlády
Podľa podpredsedu vlády Petra Pellegriniho v prípade, že sa potvrdí ohrozenie, jediným možným riešením, ako zabezpečiť ochranu občanov, ktorí používajú elektronický podpis a neznehodnotiť dôveru ľudí voči elektronickým službám štátu do budúcnosti, bude okamžité zneplatnenie elektronických podpisov na občianskych preukazoch.
Koaličná strana Most-Híd považuje za nevyhnutné, aby ministerstvo vnútra v systéme elektronických služieb vykonalo razantné nápravné opatrenia a odbornej ako i širokej verejnosti boli poskytnuté podrobné informácie. V utorok to uviedla tlačová tajomníčka strany Františka Dušíková.
"Strana Most-Híd považuje situáciu okolo elektronickej služby za vážnu a znepokojujúcu, preto vývoj podrobne sleduje. Jej predstavitelia upozorňujú, že problém vznikol ešte za predchádzajúcej vlády. Ako zodpovedný koaličný partner však žiadame ministerstvo vnútra o razantné kroky a predovšetkým rýchle nápravné opatrenia," odkázala strana.
Most-Híd ďalej žiada, aby ministerstvo o svojich ďalších krokoch informovalo odbornú obec, podrobné informácie poskytlo odbornej ako i širokej verejnosti. Predseda poslaneckého klubu strany Most-Híd Gábor Gál aktuálnu situáciu označil za vážnu. "I keď ide o kauzu, ktorej korene siahajú do predchádzajúceho volebného obdobia, teraz sa to už týka aj nás. Očakávame rázne riešenie a nápravu v najkratšom možnom čase", dodal Gál.
Sklamali dôveru ľudí?
Opozičné strany SaS a Sme rodina vyzvali ministerstvo vnútra, aby do konca októbra zrušilo už existujúce certifikáty zaručeného elektronického podpisu a vysvetlilo ľuďom, čo majú robiť, ak bol ich podpis zneužitý. Opoziční poslanci sú tiež presvedčení, že vláda pri kauze zraniteľných čipov aj v slovenských eID ukázala aroganciu moci a sklamala dôveru ľudí.
"Ohrozili ľudí. Systém eID je nebezpečný. Ľudia môžu byť okradnutí a vzniknúť môžu nekonečné súdne spory. Štát však nerobí na ich ochranu absolútne nič, aj keď o probléme vedel mesiace," povedal na utorkovej tlačovej konferencii líder Sme rodina Boris Kollár. Preto vyzval ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a štátnu tajomníčku tohto rezortu Denisu Sakovú (nominantka Smeru-SD), aby zrušili už existujúce certifikáty tak, aby nebolo možné vytvárať zaručený elektronický podpis až do vyriešenia problému.
Služby dočasne deaktivujú
Ministerstvo vnútra v pondelok oznámilo, že dočasne deaktivuje všetky služby, na ktoré je potrebný zaručený elektronický podpis. "Prestaneme a deaktivujeme službu vydávania certifikátu zaručeného elektronického podpisu v čipe na eID karte. Ministerstvo vnútra doposiaľ všetky vydané zaručené elektronické podpisy necháva v platnosti, to znamená nerušíme ich, ale deaktivujeme všetky služby, na ktoré je zaručený elektronický podpis v rámci e-Governmentu potrebný," povedala štátna tajomníčka Denisa Saková.
Rezort vnútra plánuje certifikáty "upgradovať" v najbližších dňoch. "Tieto nové kľúče budú oveľa bezpečnejšie a zároveň budú môcť byť použité bezpečnejšie aj pri e-Government službách," doplnila. Podľa jej slov rezort vnútra zhruba 70 percent služieb e-Governmentu nedeaktivuje, pretože sa pri nich nevyužíva zaručený elektronický podpis.
Viacerí experti v uplynulých dňoch upozornili, že výskumný tím z Masarykovej univerzity odhalil zraniteľnosť v čipoch, ktoré obsahujú aj slovenské občianske preukazy. Dôsledkom zraniteľnosti je možnosť vypočítať súkromný kľúč na základe verejného kľúča a následne elektronicky podpisovať dokumenty v mene obete. Znamená to, že nie je možné rozoznať skutočný podpis od podpisu vykonaného útočníkom.