Pipov gang mal obrať štát o milióny, obvinili desiatky ľudí
Národná kriminálna agentúra obvinila v rámci minulotýždňovej veľkej policajnej akcie s názvom Shark spolu 63 osôb z ekonomickej trestnej činnosti. Informoval o tom policajný prezident Tibor Gašpar.
Prípad s výnimočným rozsahom
Zločinecká skupina mala páchať daňovú trestnú činnosť od začiatku roku 2014. Cez sieť spoločností obchodovala s fiktívnymi alebo aj vysoko nadhodnotenými reklamnými službami, čo jej umožňovalo uplatňovať si nižšiu daňovú povinnosť. Celkovú škodu vyšetrovateľ vyčíslil na skoro 28 miliónov eur. Špička zločineckej skupiny – 13 ľudí okolo hlavy skupiny Štefana Š., prezývaného Pipo, je stíhaná väzobne.
Podľa policajného prezidenta ide o prípad rozsahom ojedinelý, ktorý sa podobá na veľké kauzy z minulosti, ako bola kauza olejári, kde bolo obvinených okolo 80 osôb. „Okolo obvineného Štefana Š., prezývaného Pipo, vznikla štruktúrovaná skupina osôb, ktorá mala cieľ dlhodobo páchať trestnú činnosť daňového a ekonomického charakteru,“ uviedol.
Počas piatkovej akcie zasahovalo viac ako 480 príslušníkov NAKA a ďalších zložiek polície. Vykonali 20 domových prehliadok a 44 prehliadok iných nebytových priestorov v Košiciach, Malej Ide, Sečovciach, Smižanoch, Prešove, Lučenci, Poprade, v Bratislave a na ďalších miestach Slovenska. Z celkovo 17 zadržaných osôb ostalo 13 vo väzbe, ktorú sudca potvrdil.
Reťazec obchodných spoločností
NAKA vzniesla obvinenia z trestného činu založenia a zosnovania zločineckej skupiny, trestného činu skrátenia dane a poistného a trestného činu legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Zločinecká skupina vytvorila podľa poznatkov polície reťazec obchodných spoločností pozostávajúci zo stratených spoločností, nárazníkových spoločností a z koncových spoločností.
Firmy na konci obchodných reťazcov si znižovali vlastnú daňovú povinnosť nakupovaním vysoko predražených reklamných spotov, reklamných bannerov a ďalších reklamných plôch. Firmy na začiatku a v strede reťazcov obchodovali s reklamnými produktmi iba fiktívne. V prípade koncových spoločností šlo o subjekty s reálnou podnikateľskou činnosťou, v rámci ktorej sa ich majitelia snažili krátiť odvedenú DPH nezákonným spôsobom.
Takmer 135 miliónov eur
Koncová spoločnosť podľa Gašpara napríklad predala v rámci realitného podnikania budovu za 1,2 milióna eur, z čoho mala odviesť príslušnú DPH. „Objednala si reklamu, išlo o banner, ktorý má výrobnú cenu možno 1000 eur, ona si ho objednala za 100.000 eur,“ vysvetlil s tým, že pri objednaní desiatich takýchto bannerov v účtovníctve vykazovala, že za ne zaplatila milión eur a po vzájomnom započítaní jej vyšla nižšia daňová povinnosť.
Svojou činnosťou sa podľa vyšetrovateľa členovia skupiny dopustili aj trestného činu legalizácie príjmov z trenej činnosti. Celkový objem obchodov, pri ktorých sa nezákonne krátila daň dosiahol sumu takmer 135 miliónov eur. Podľa policajného prezidenta Tibora Gašpara ide o najvyššiu škodu, akú polícia doteraz pri takomto type trestnej činnosti dokumentovala.