Kauza eurofondov bude mať personálne dôsledky, pripustila ministerka
Ministerka školstva Martina Lubyová počas diskusnej relácie RTVS Sobotné dialógy pripustila, že kauza eurofondov na vedu a výskum bude mať aj ďalšie personálne dôsledky. Samotná výmena ľudí však podľa nej problém eurofondov nevyrieši. Ten je totiž komplexný a treba sa nad ním zamyslieť celospoločensky.
Zmeny už urobila
Ministerka odmietla, že by Slovensko v dôsledku kauzy, ktorá pripravila o kreslo jej predchodcu Petra Plavčana, prišlo o 32 miliónov eur v zmysle, že by niečo museli zaplatiť daňoví poplatníci. Krajine sa podľa nej len zníži o túto sumu celková alokácia, pričom problém vznikol ešte v roku 2014.
„Ja môžem vyvodzovať zodpovednosť personálnu, možno v rámci toho aparátu, v ktorom ja pracujem. Ja túto zodpovednosť vyvodzujem. Možno neviete, ale niektoré zásadné zmeny som už urobila, na ďalších pracujem,“ uviedla Lubyová s tým, že najnovšie nastala výmena na pozícii generálneho sekretára služobného úradu ministerstva. „Vy si snáď myslíte, že keď sa zmení pár úradníkov na ministerstve školstva, že sa vyrieši problém Slovenskej republiky čo sa týka čerpania eurofondov?“ opýtala sa.
Ku kauze sa nechce vracať
Ministerka sa nechcela vracať ku kauze svojho predchodcu s odôvodnením, že do nej nebola zapojená a jej úlohou je pozerať sa do budúcnosti. Zdôraznila, že eurofondy sú trvalý problém ministerstva aj Slovenska a ich čerpanie bolo vždy nízke. „Treba sa nad tým naozaj zamyslieť na celospoločenskej úrovni, nielen že vymeníme pár ľudí. Áno, my ich vymeníme, ale to ešte nie je záruka úspechu, to si všetci dúfam uvedomujú,“ apelovala.
„Súčasťou problému eurofondov je aj zmysluplnosť, respektíve nezmyselnosť niektorých projektov, ktoré tu máme len preto, aby sme chytro vyčerpali eurofondy,“ kritizovala v relácii nezaradená poslankyňa Národnej rady SR Zuzana Zimenová. „Nad tou zmysluplnosťou sa tiež treba zamyslieť, a to sa stále nedeje,“ upozornila.
Ohľadom systémových dôsledkov, ktoré boli v súvislosti s eurofondovou kauzou vyvodené, Lubyová informovala, že bolo treba zvoliť dva rôzne spôsoby opatrení, nakoľko jeden z dotknutých operačných plánov je v gescii ministerstva školstva, druhý v gescii ministerstva práce. Preto boli vypracované dva akčné plány, pričom ich princípy sú rovnaké. „To je zvýšenie transparentnosti, to je zníženie miery subjektivity hodnotenia, zabezpečenie zvýšenia odbornosti hodnotiteľov a nastavenie pravidiel pri implementácii tých kritérií,“ priblížila ministerka školstva.