Krok k zmiereniu? Palestínska vláda zasadala v Gaze
Pod vedením premiéra Rámího Hamdalláha sa v Gaze konalo prvé zasadnutie palestínskej vlády od roku 2014. Toto rokovanie je dôkazom úsilia medzinárodne uznanej Palestínskej samosprávy rozšíriť svoju autoritu aj v pásme Gazy, ktoré sa pred desaťročím ocitlo v rukách radikálneho islamistického hnutia Hamas.
Odovzdá Hamas právomoci?
Premiér vo svojom príhovore uviedol, že nastal čas "obrátiť stranu", prestať s rozkolom v tábore Palestínčanov a vrátiť sa k snahám, ktorých cieľom je vytvorenie palestínskeho štátu. Rámí Hamdalláh pricestoval do Gazy a jeho pohyb po tejto časti palestínskeho územia, ako aj samotné rokovanie vlády, sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia.
Hamdalláhova návšteva má pripraviť pôdu pre krok, ktorým Hamas odovzdá svoje doterajšie právomocí a zodpovednosť - prinajmenšom v civilnej oblasti - palestínskej samospráve.
Naposledy palestínska vláda zasadala v Gaze v roku 2014 po ozbrojenom konflikte s Izraelom, ktorý na palestínskych územiach napáchal rozsiahle materiálne škody. Napriek zhode o nutnosti obnoviť zničenú infraštruktúru a napriek tlaku medzinárodného spoločenstva vo vláde technokratov vytvorenej spoločne Hamasom a Fatahom došlo potom opäť k rozkolu. Palestínsky prezident Mahmúd Abbás vtedy Hamas obvinil, že sa v Gaze snaží vytvoriť "paralelné" vládne štruktúry.
'Palestinian state cannot be established without geographical & political unity between Gaza & the West Bank' https://t.co/cHc0X1a2YJ
— Middle East Eye (@MiddleEastEye) October 3, 2017
Chce diskutovať
Hnutie Hamas je Izraelom, USA a EÚ považované za teroristickú organizáciu. Kontaktom s ním sa dlhodobo vyhýbali aj viaceré arabské štáty. Hamas vládne v pásme Gazy, odkedy odtiaľ v roku 2007 vyštval orgány palestínskej samosprávy kontrolovanej hnutím Fatah prezidenta Mahmúda Abbása. Fatah vládne na západnom brehu Jordánu. Všetky iniciatívy, ktorých cieľom bolo zmieriť oboch rivalov a vytvoriť v pásme Gazy a na pravom brehu Jordánu vládu národnej jednoty, boli doteraz neúspešné.
V polovici septembra však Hamas oznámil, že je pripravený diskutovať s hnutím Fatah o vytvorení vlády národného zmierenia. Deklaroval aj svoju pripravenosť zorganizovať všeobecné voľby. Hamas v osobitnom vyhlásení spresnil, že odovzdá moc v tejto časti palestínskych území novej vláde a orgány, ktoré tam vytvoril, rozpustí. Začne tiež rokovať so Západom podporovaným Fatahom.
V očakávaní novej mierovej iniciatívy pre Blízky východ z dielne súčasnej americkej administratívy, ktorá sympatizuje viac s Izraelom, Abbás začal vyvíjať na Hamas silný nátlak. V rámci týchto reštrikcií prestal platiť za dovoz elektrickej energie z Izraela pre územie Gazy, kde skresal aj platy štátnych zamestnancov.