Osem mesiacov nemali kontakt so svetom. Simulovali pobyt na Marse
Na Havaji sa skončil osem mesiacov trvajúci vedecký experiment zameraný na simulovanie podmienok pobytu astronautov na planéte Mars.
Skupina štyroch mužov a dvoch žien, ktorí v špeciálnej vinylovej kupole s rozlohou 111 štvorcových metrov strávili na planine pod vrcholom havajskej sopky Mauna Loa osem mesiacov, bola súčasťou programu amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).
Šiesti vybraní dobrovoľníci realizovali v teréne v okolí svojho provizórneho ubytovacieho zariadenia geologické práce a vykonávali základné každodenné úlohy.
Vrchol vulkánu Mauna Loa s malým množstvom vegetácie sa nachádza na havajskom ostrove Big Island v nadmorskej výške 2500 metrov. Šestica dobrovoľníkov nemala počas pokusu nijaký kontakt s okolitým svetom. Komunikácia s kontrolným tímom prebiehala s oneskorením 20 minút - teda toľko, koľko trvá prenos rádiových vĺn zo Zeme na Mars.
How's this for cool science news in Hawaii? https://t.co/KNxW3t0Ovw Good #scifi inspiration? :)
— Pikko's House (@pikkoshouse) September 18, 2017
Test bol už piatym svojho druhu a mal pomôcť NASA hlbšie pochopiť správanie a psychiku človeka počas dlhých vesmírnych misií, keďže NASA perspektívne plánuje let s ľudskou posádkou na približne 56 miliónov kilometrov vzdialenú červenú planétu.
Cesta na Mars je dlhodobým cieľom amerického vesmírneho programu a mala by sa uskutočniť okolo roku 2030.