Inšpektori našli ďalšie dva výrobky so škodlivým pesticídom

30.8.2017 10:21

V rámci cielenej kontroly potravín zameranej na slepačie vajcia, hydinové mäso a výrobky z vajec dodaných z iných členských krajín, našli slovenskí potravinoví inšpektori dva výrobky obsahujúce nadlimitné množstvo fipronilu.

Oba už stiahli z trhu

„Po prepuknutí kauzy s holandskými vajcami obsahujúcimi pesticíd fipronil sme sa rozhodli zintenzívniť kontroly bezpečnosti potravín pochádzajúce z iných krajín. Aj vďaka aktívnemu prístupu našich potravinových inšpektorov sa nám podarilo objaviť výrobky obsahujúce nepovolené množstvo fipronilu objaviť a stiahnuť ich z trhu,“ vyhlásila Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

„V rámci cielenej kontroly potravín zameranej na slepačie vajcia, hydinové mäso a výrobky z vajec dodaných z iných členských krajín, vykonali inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy v prevádzke Zeelandia s.r.o. Rozhanovce odber vzoriek potravín. Po analýze sme identifikovali dva produkty so zistenou prítomnosťou rezíduí pesticídu fipronil. Oba produkty boli pozastavené a stiahnuté z trhu,“ spresnil Jozef Bíreš, ústredný riaditeľ ŠVPS.

Melanž a žĺtok z Nemecka

V prvom prípade išlo o produkt „Vaječná melanž tekutá pasterizovaná“ DS 21.9.2017, šarža L 6183-0, krajina pôvodu Nemecko, dodávateľ: EIPRO-Vermarktung GmbH & KG, Postfach 1404, Lohne 49381, Nemecko. Vzorky boli analyzované v ŠVPÚ-VPÚ Bratislava, kde v dodaných vzorkách bola chemickou analýzou zistená prítomnosť rezíduí pesticídu fipronil v množstve 0,012 mg/kg.

V druhom prípade išlo o produkt „Vaječný žĺtok tekutý á 10kg“ DS 2.9.2017, šarža 6191-0, krajina pôvodu Nemecko, dodávateľ: EIPRO-Vermarktung GmbH & KG, Postfach 1404, Lohne 49381, Nemecko. Vzorka bola analyzovaná v ŠVPÚ-VPÚ Bratislava, kde v dodanej vzorke bola chemickou analýzou zistená prítomnosť rezíduí pesticídu fipronil v množstve 0,057 mg/kg.

„Vyzývam všetkých dodávateľov potravín, aby nehazardovali so zdravím našich obyvateľov a dôsledne preverovali zloženie a pôvod dovážaných potravín. Odporúčam, aby vsadili na overené produkty od overených dodávateľov, ideálne zo Slovenska, kde máme celý výrobný proces plne pod kontrolou od farmy až po obchod,“ vyhlásila Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Vyzvala slovenských spotrebiteľov, aby sa nielen v obchodoch, ale aj v reštauráciách a hoteloch pýtali na pôvod surovín.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok