Fico zhrnul úspechy, členstvo v jadre EÚ vraj nebude zadarmo
Byť v jadre Európskej únie nebude zadarmo, tvrdí premiér Robert Fico. Slovensko má podľa neho všetky predpoklady na to, aby bolo jeho súčasťou. Premiér zároveň skonštatoval, že krajine sa darí, nezamestnanosť dosahuje historické minimá a rast HDP sa zrýchlil. Fico len odpútava pozornosť, reagovala opozícia.
Rozpočtová zodpovednosť ako podmienka
Slovensko plní všetky podmienky na to, aby bolo jadrom Európskej únie. Presvedčený je o tom premiér Robert Fico, podľa ktorého to potvrdzujú aj štatistiky. Poukázal najmä na historicky nízku úroveň nezamestnanosti, rast miezd, ako aj samotný rast slovenskej ekonomiky.
Premiér chce tieto výsledky odprezentovať aj na stredajšom rokovaní s Rakúskom a Francúzskom v Salzburgu. Podľa Fica je národnoštátnym záujmom byť v európskom jadre. "Krajine sa jednoducho darí. Ťažko tieto čísla spochybniť. Dve alebo tri podmienky, ktoré budú podmienkami účasti v jadre, spĺňame a máme čo ponúknuť krajinám, ktoré sa k jadru hlásia," skonštatoval premiér na tlačovej konferencii.
Fico za jednu zo splnených podmienok považuje rozpočtovú zodpovednosť. "Faktom je, že za výsledky v oblasti rozpočtovej disciplíny nám prejavujú rešpekt európski politici už niekoľko rokov. Oznámili sme historicky najnižší deficit a naďalej pracujeme na ďalšej konsolidácii verejných financií," priblížil premiér.
Lepší výkon ekonomiky, rastúce mzdy
Vyčíslil, že oproti roku 2012 je výkon ekonomiky v súčasnosti o 15 % vyšší. "Ekonomike sa darí aj v tomto roku a mala by vzrásť o 3,3 %. Potvrdzujú to aj čísla vývoja po druhom kvartáli. Slovensko, Česká republika, Poľsko a Maďarsko sú ťahúňom európskej ekonomiky. Rast HDP sa ešte v ďalších rokoch zrýchli, vytvorili sme na to všetky podmienky," očakáva premiér.
Za uplynulé štyri roky mali vzrásť o 3 % aj reálne mzdy. "Nezamestnanosť prestala byť najväčším problémom Slovenska a je na historických minimách," uviedol Fico s tým, že od vzniku novej vlády pribudlo na Slovensku podľa údajov Sociálnej poisťovne viac ako 80.000 nových pracovných miest. Vláda pritom presadzuje aj razantný rast minimálnej mzdy. Ak prejde aktuálny návrh na zvýšenie minimálnej mzdy na 480 eur, od roku 2012 by tak minimálna mzda na Slovensku vzrástla o 152 eur.
Premiér tiež označil za potrebné robiť aj reformy v sociálnej oblasti, ktoré budú krajiny jadra určite vyžadovať. "Členstvo v jadre nebude zadarmo. Sme pripravení hovoriť aj o nových konceptoch. Je tu koncept 13. platu. Smer-SD je pripravený sadnúť si za stôl a o tom rokovať," podotkol Fico. Vláda by sa však podľa neho mala zaoberať aj vyšším odmeňovaním rodinných príslušníkov, ktorí sa starajú o seniorov či o ľudí s potrebnou 24-hodinovou starostlivosťou. "Čakám, že sa stretneme tri vládne strany a povieme svoje predstavy, kto by čo chcel do rozpočtu presadiť," dodal Fico s tým, že vláda by sa mala zaoberať aj rozšírením počtu najmenej rozvinutých okresov.
Odpútava pozornosť?
Fico sa menovaním úspechov krajiny len snaží prekryť vládnu krízu, vyhlásil poslanec OĽaNO Jozef Viskupič s tým, že premiérova tlačová konferencia bola len o odpútaní pozornosti od zlyhaní kabinetu.
"Vláde hrozí, že v stredu zasadať nebude. Fico vedie vládu chaosu, škriepok a nestability. Nedal odpoveď, kto bude nový minister školstva, kto bude potrestaný za kauzu eurofondy, či budú predčasné voľby a dokedy bude predseda SNS Andrej Danko trucovať," vyhlásil Viskupič s dôvetkom, že toto sú zásadné otázky, na ktoré by on čakal odpovede.
Na margo premiérovej ambície hlásiť sa do jadra EÚ poznamenal, že Slovensku a ľuďom nepomôže, ak bude predseda vlády hovoriť o nejakom jadre. "My sa do jadra EÚ hlásime. Ale chceme byť konštruktívnym a hrdým opozičným subjektom, ktorý chce otočiť túto debatu na konkrétne témy, akými EÚ žije. Mali by sme hovoriť o tom, aké sú záujmy SR, ako ich obhájiť a presadiť napr. v otázke brexitu, digitálneho trhu či energetických otázok. Robert Fico sa len snaží európsku tému použiť na to, aby prekryl krízu, ktorú vo vláde má," myslí si.
Poslanec Eduard Heger (OĽaNO-NOVA) pripomenul, že premiér na tlačovej besede hovoril o historickom raste HDP na Slovensku, nespomenul však, že v rámci V4 máme rast najpomalší. "Stále sme na chvoste z hľadiska výberu DPH a napriek rôznym opatreniam nie sme ani blízko priemeru EÚ. Môže to byť tým, že vláda má svojich ľudí, ktorých sa tieto opatrenia netýkajú," podotkol.