Fotogaléria: Milióny Američanov sledovali úplné zatmenie Slnka
Davy Američanov vybavených ďalekohľadmi, fotoaparátmi a špeciálnymi ochrannými okuliarmi sledovali úplné zatmenie Slnka, ktoré bolo prvýkrát po 99 rokoch pozorovateľné od pobrežia k pobrežiu. Spravodajské servery hlásili, že Američania zaplnili pás naprieč 14 štátmi, v ktorých bolo možné tento úkaz sledovať.
Na veľkej časti územia bola jasná obloha a čiastočným zatmením Slnka sa mohol z balkóna Bieleho domu kochať aj prezident Trump so svojou manželkou. Úplné zatmenie sa začalo na západe USA neďaleko Lincoln City v Oregone o 19:16 nášho času a skončilo sa na východe v Južnej Karolíne o 20:47 nášho času.
"Šou sa práve začala, ľudia! Aký nádherný deň," povedal riaditeľ Oregonského múzea vedy a priemyslu Jim Todd tisíckam divákov v amfiteátri v meste Salem, keď tieň Mesiaca zapĺňal stále väčšiu časť slnečného disku.
Aspoň čiastočné zatmenie Slnka mohla pozorovať Severná Amerika, Stredná Amerika a severný okraj Južnej Ameriky. Americké médiá venovali zatmeniu mimoriadnu pozornosť a zdôrazňovali, že krajinu čaká udalosť, ktorá prichádza len raz za život.
Tomu zodpovedá aj záujem verejnosti. Do takzvaného pásu totality, ako sa hovorí oblasti, odkiaľ je pozorovateľné úplné zatmenie, zamierili milióny návštevníkov.
"Je to jedna z vecí, ktoré musíš v živote zažiť," citovala agentúra AP Hilary O'Hollarenovú, ktorá so svojimi deťmi a priateľmi cestovala asi 50 kilometrov, aby si obsadila najlepšie miesto na sledovanie.
Podľa agentúry bolo toto nebeské divadlo najsledovanejším a najfotografovanejším zatmením všetkých čias. Zhruba 200 miliónov Američanov žije na miestach, odkiaľ bolo potrebné do pásma úplného zatmenia cestovať maximálne jeden deň autom.
To, že sa mnohí vydali sledovať zatmenie po vlastnej osi, dokazuje aj víkendová hustota dopravy. Napríklad pred národným parkom Grand Teton vo Wyomingu, odkiaľ zatmenie sledovali tisíce ľudí, sa tvorili dlhé kolóny áut.
V Južnej Karolíne sa úkaz snažili využiť aj politické strany. Republikánska strana rozoslala e-mail s predmetom správy "Zatieňte demokratov" a so žiadosťou o príspevok 20 dolárov na predvolebnú kampaň a zahnanie demokratov do "temnôt".
Príležitosť pozorovať vzácny úkaz si nenechal ujsť ani Donald Trump, ktorý sa na Slnko pozeral z balkóna Bieleho domu v spoločnosti svojej manželky Melanie, dcéry Ivanky a niekoľkých členov kabinetu. Úplné zatmenie sa však pozorovateľom z Washingtonu nenaskytlo. Mesiac tam zakrýval len 81 percent slnečného disku.
Pás totality bol v USA dlhý 4200 kilometrov a široký 95 až 110 kilomentrov. Najdlhšie bolo Slnko zakryté Mesiacom na juhu štátu Illinois, a to dve minúty a 44 sekúnd.