KĽDR popísala plán možného útoku, trvať má necelých 18 minút
Kórejská ľudovodemokratická republika vyhlásila, že zvažuje vystrelenie štyroch rakiet stredného doletu do oblasti amerického tichomorského ostrova Guam, kde majú Spojené štáty viacero vojenských základní. Ide tak o spresnenie možného útoku, ktorým sa vyhráža administratíve Donalda Trumpa.
Rozhodujúci rozkaz vodcu
Informovala o tom agentúra Jonhap s odvolaním sa na vyhlásenie severokórejských ozbrojených síl. Strategické sily KĽDR "vážne skúmajú plán útoku na Guam prostredníctvom súbežného odpálenia štyroch strategických balistických rakiet typu Hwasong-12, aby prerušili komunikačné kanály nepriateľských síl na veľkých vojenských základniach na Guame a vyslali dôrazné varovanie Spojeným štátom," uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom severokórejskou tlačovou agentúrou KCNA.
Rakety Hwasong-12 podľa severokórejskej administratívy preletia cez Japonsko a po 3356 kilometroch, ktoré zdolajú za približne 1065 sekúnd, následne zasiahnu ostrov.
Podľa ozbrojených síl KĽDR by plány na raketový útok na oblasť Guamu mohli byť dokončené do polovice augusta a následne sa bude čakať, či vodca Kim Čong-un vydá rozkaz na ich realizáciu.
Obhajoba zásahu z roku 1999
Americký prezident Donald Trump obhajoval preventívny vojenský zásah v Severnej Kórei už v roku 1999. Vyplýva to z archívneho videozáznamu, ktorý na YouTube zverejnila spravodajská televízia CNN. Na otázku, či by ako americký prezident podnikol útok na Severnú Kóreu, Trump odpovedal: "Najprv by som rokoval. Rokoval by som ako divý," uviedol Trump pred takmer 20 rokmi v rozhovore pre televíziu NBC.
"A usiloval by som sa dosiahnuť čo najlepšiu dohodu. Nebolo by dobré sadnúť si a rokovaním niečo skutočne dosiahnuť?" pokračoval Trump a dodal, že ak by rokovania neboli úspešné, bolo by lepšie riešiť problém okamžite, nie jeho riešenie odkladať na neskôr.
"Hovorím, že musíme niečo urobiť, aby sme ich zastavili. Chceme to urobiť o päť rokov, keď budú mať kopu rakiet a každá z nich bude namierená na New York či Washington a na každého z nás? Potom chceme niečo robiť? Alebo chceme niečo urobiť hneď?" povedal v roku 1999 v rozhovore pre NBC súčasný americký prezident Donald Trump. Šéf Bieleho domu totiž nedávno vyhlásil, že pokiaľ bude Severná Kórea pokračovať v doterajších provokáciách, dočká sa zo strany USA reakcie, "akú svet ešte nikdy nevidel".