V domácnosti máme zdroj miliárd baktérií, o ktorom netušíme
Vo väčšine domácností sa ich používaniu nevyhneme, sú pritom liahňou miliárd baktérií, ktoré môžu spôsobiť otravu tráviaceho systému a dokonca aj zápal mozgových blán. Reč je o bežných hubkách na riad, ktoré by mali podľa základnej logiky veci znečistenia zbavovať. Vedci, ktorí hubky študovali, majú len jedno dobré riešenie.

Ideálne inkubátory
Nemecký tím vedcov skúmal, čo v sebe skrývajú hubky, ktorými ľudia v domácnostiach umývajú riad alebo utierajú kuchynský nábytok. Ukázalo sa, že fungujú ako ideálne inkubátory a rozsievače baktérií, napísal francúzsky denník Le Figaro.
Väčšina z desiatok druhov nájdených mikroorganizmov je neškodná, niektoré však predstavujú vážne zdravotné riziko. Vedci z Nemecka v rámci výskumu, ktorého výsledky publikoval časopis Nature, preskúmali tridsiatku vzoriek, z ktorých odobrali DNA baktérií.
Celkom identifikovali 73 rôznych čeľadí a hustota mikroorganizmov niekedy dosahovala až 50 miliárd na kubický centimeter. Väčšinou išlo o neškodné druhy, v malom množstve sa ale objavili aj baktérie ako Escherichia coli, ktoré môžu vyvolať hnačky a otravu tráviaceho systému. Vedci tiež zistili prítomnosť baktérií rodu Salmonella a Staphylococcus. Ďalšie ukryté baktérie môžu spôsobiť infekciu dýchacích ciest či dokonca zápal mozgových blán.
Vedci radia
Podľa autorov štúdie poskytujú kuchynské hubky baktériám ideálne prostredie pre život, a to najmä vďaka svojej pórovitej štruktúre a schopnosti udržať veľké množstvo vody.
Naviac, pri utieraní rôznych povrchov sa baktérie šíria po celej kuchyni, takže sa ľahko dostanú do kontaktu s pokožkou či s jedlom. Vedci tiež tvrdia, že bežné čistiace prostriedky z hubiek neodstránia viac ako 60 percent mikroorganizmov.
Najlepšou obranou je podľa odborníkov včasná výmena hubky. V tomto prípade by malo k výmene dôjsť už po týždni používania. Vedci tiež odporúčajú po každom použití hubku prepláchnuť vodou so saponátom a dôsledne vyžmýkať.