Stovky vedcov vytvorili prvú mapu temnej hmoty vo vesmíre
Vedecký tím tvorený 400 odborníkmi z celého sveta zverejnil vôbec prvú mapu temnej hmoty vo vesmíre. Vesmír pozostáva z 96 percent práve z temnej hmoty a temnej energie a iba štyri percentá tvorí nám známa bežná hmota.
Aktuálna prvá verzia mapy zobrazuje len menší výsek vesmíru, je na nej zaznačených 26 miliónov galaxií. Vedci združení v Asociácii temnej energie, ktorá za výskumom stojí, plánujú mapu priebežne rozširovať a vo finálnej fáze by mala zobrazovať 300 miliónov galaxií a tisíc supernov.
1st yr results out! Dark Energy Survey reveals most accurate map of dark matter structure in the universe @Fermilab https://t.co/vko2TqNeQW pic.twitter.com/1n0dUtvkn7
— Interactions.org (@particlenews) August 3, 2017
"Temná hmota a temná energia sú možno jednou z najväčších záhad vo svete vedy. Táto otázka vzbudzuje u vedcov veľký záujem, pretože je to prevratný objav. V skutočnosti stále nevieme, o čo vlastne ide," povedal šéf výskumného tímu, Ofer Lahav z University College London.
Temnú hmotu nie je vidieť a nedá sa pozorovať priamo, vedci sa snažia určovať jej prítomnosť len pomocou pozorovania bežnej hviezdnej hmoty a deformácií svetla, ktoré temná hmota spôsobuje. Projekt mapovania temnej hmoty vo vesmíre sa uskutočňuje už od roku 2004 a zúčastňuje sa na ňom 26 inštitúcií zo siedmich krajín.
"Nemôžeme to len tak uzavrieť s tým, že nevieme, o čo ide. Musíme sa to snažiť zistiť. Keď ukončíme náš výskum a zmapujeme 300 miliónov galaxií a tisíc supernov, možno poskytneme potrebný materiál pre nového Einsteina, ktorý nám povie, čo to všetko znamená a prečo vesmír vyzerá tak, ako vyzerá," hovorí Lahav.