Najdlhšiu etapu Starej dámy ovládol Hagen, Froome udržal žltý dres
Najdlhšia etapa 104. ročníka cyklistickej Tour de France z Embrunu do Salon-en-Provence sa stala korisťou Nóra Edvalda Boassona Hagena. Skvelý špurtér aj časovkár Boasson Hagen zvíťazil v 19. etape s náskokom 5 sekúnd pred Nemcom Nikiasom Arndtom a 17 sekúnd pred Belgičanom Jensom Keukeleirem.
Froome sa drží na čele
"Výborne sme počas celého dňa spolupracovali v úniku. Po vjazde do záverečných dvoch kilometrov som zaútočil a nikto na nenasledoval. Som skutočne šťastný. Toľkokrát som bol v tomto ročníku blízko víťazstva, ale až teraz som sa dočkal. Mohol som sa pokúsiť o triumf aj zo záverečného šprintu, ale mal som dobrý pocit zo seba, preto som sa rozhodol skôr zaútočiť. Utvoril som si dostatočný náskok a v cieli som nepotreboval fotofiniš, aby som sa mohol potešiť z víťazstva. To ma dvojnásobne teší," uviedol Edvald Boasson Hagen v reakcii aj na webe Cyclingnews.
V celkovej klasifikácii v boji o najcennejší žltý dres podľa očakávania zostal na čele Brit Christopher Froome z tímu Sky, hoci došiel do cieľa s odstupom 12:27 min až na 27. priečke. Presne takéto manko mala v koncovke piatkovej etapy hlavná skupina so všetkými favoritmi na celkové víťazstvo. Obhajca triumfu Froome si udržal náskok 23 sekúnd pred Francúzom Romainom Bardetom (AG2R La Mondiale) a 29 sekúnd pred Kolumbijčanom Rigobertom Uránom (Cannondale Drapac).
Štvrtý je naďalej Froomov najlepší domestik v kopcoch Španiel Mikel Landa (+1.36 min). V sobotu je na programe predposledná 20. etapa, časovka na 22,5 km v Marseille. V nej môže Froome ako skvelý časovkár definitívne potvrdiť svoje celkové víťazstvo na najslávnejších etapových pretekoch.
Mali priestor na oddych
"Dnešná etapa bola pre nás, čo útočíme na celkové víťazstvo a prežili sme si svoje v Alpách, vhodným priestorom na oddych. Bolo to dobré na to, aby sme nabrali aspoň trochu energie do zajtrajšej časovky. Bude to v Marseille rýchle s jedným menším stúpaním. Myslím si, že mi to vyhovuje. Bude to silová časovka. Myslím si, že o víťazstvo v nej by sa mohli pobiť cyklisti ako Primož Roglič či Tony Martin," uviedol Christopher Froome po 19. etape.
Tri menšie kopce s prémiami tretej kategórie na trase 19. etapy hrali v prospech cyklistov v úniku a to sa aj stalo. Už na 26. km to bol Col Lebraut (dĺžka 4,7 km, sklon 6 %) a prvý sa na ňom objavil Romain Sicard (Direct Energie), ktorý bol najlepší z francúzskej trojice v úniku. Po 30 km bol pelotón znovu pokope, ale len krátko. Potom sa vyprofiloval únik dňa s 20 jazdcami vpredu, po 40 km mali k dobru 3 minúty.
Na 43. km cyklisti prešli cez horskú prémiu Côte de Bréziers (dĺžka 2,3 km, sklon 5,8 %) a prvý sa na ňu vyšplhal Francúz Romain Hardy (Fortuneo-Oscaro). Z e uniknuvších cyklistov najvyššie v celkovej klasifikácii figuroval Holanďan Bauke Mollema (Trek-Segafredo) na 20. priečke s mankom vyše 47 minút na Christophera Frooma. V ďalších kilometroch početného úniku utešene narastal, po 70 km bol už 7:30 min.
Dojazd s bezpečným náskokom
Po 136,5 km jazdci dorazili na rýchlostnú prémiu v Banone a z triumfu na nej sa tešil tradične aktívny Belgičan Thomas de Gendt vo farbách Lotto-Soudal. Posledné stúpanie Col du Pointu (dĺžka 5,8 km, sklon 4,1 %) bolo na programe 45 km pred cieľom. Triumfoval tam opäť Francúz Romain Sicard (Direct Energie), ktorý si pripísal druhýkrát v piatkovej etape 2 body do už rozhodnutej vrchárskej súťaže.
Ked sa 20 km pred cieľom náskok dvadsiatky vyšplhal takmer na 10 minút, bolo jasné, že o víťazovi etapy sa rozhodne z tejto skupiny. V záverečných 5 km sa začal boj o etapový triumf. Útok striedal útok a čelná skupina sa roztrhala. Necelé 3 km pred cieľom šikovne zaútočil Nór Edvald Boasson Hagen (Dimension Data), ktorý veľmi túžil po etapovom triumfe na tohtoročnej edícii TdF. Napokon sa mu to aj podarilo, triumfoval s bezpečným náskokom 5 sekúnd pred Nemcom Nikiasom Arndtom (Sunweb).