Prvá európska krajina umožnila ťažbu vo vesmíre
Luxemburské veľkovojvodstvo ako prvá krajina v Európe schválilo zákon, ktorý povoľuje výskum a využívanie vesmírnych zdrojov. Zákon nadobudne platnosť 1. augusta.
Príležitosť pre start-upy
"Luxembursko je po Spojených štátoch druhou krajinou na svete, ktorá prijala takýto právny rámec," uviedol pred poslancami parlamentu luxemburský minister hospodárstva Etienne Schneider. Jeho slová citovali viaceré belgické médiá.
Minister upozornil, že tento zákon má umožniť firmám, ktoré nemajú americký kapitál, a najmä rôznym start-upom zakladať svoje sídla s cieľom realizovať svoje plány na výskum vesmíru a obchodné využívanie vesmírnych zdrojov. Nový zákon umožní spoločnostiam so sídlom v Luxembursku, aby mohli ťažiť a získavať zdroje z vesmírnych telies - rôzne kovy, uhľovodíky a vodu. Firmy môžu tieto zdroje priniesť na Zem alebo ich použiť na vybudovanie vesmírnych základní, umožňujúcich ďalšie bádanie vesmíru.
Priemysel nového priestoru
Luxembursko sa netají ambíciami rozvíjať priemysel "nového priestoru" s cieľom stimulovať ekonomický rast a poskytovať nové impulzy na prieskum vesmíru. Nový zákon má snahu diverzifikovať ekonomiku Luxemburska, ktoré okrem tradičného finančného trhu začalo podporovať aj rozvoj oblastí, ako je logistika, priemysel a výskum.
Doteraz si pobočky v Luxembursku založili štyri spoločnosti činné v odvetví vesmírneho priemyslu. Sú to americké firmy Deep Space Industries a Planetary Resources (akcionárom je aj luxemburský štát), japonská spoločnosť iSpace a nemecko-luxemburská firma Blue Horizon.