Svet sa lúčil s Helmutom Kohlom, lídri mu vystrojili európsky smútočný obrad
V Európskom parlamente vo francúzskom Štrasburgu sa zhromaždili súčasní i bývalí politickí lídri z Európy i mimo nej, aby sa rozlúčili so zosnulým bývalým nemeckým kancelárom Helmutom Kohlom. Ten po dlhodobých zdravotných problémoch skonal 16. júna vo veku 87 rokov.
Clinton: Tohto muža som miloval
Počas celého ceremoniálu bola v Európskom parlamente vystavená Kohlova truhla, zahalená do vlajky Európskej únie. Medzi osobnosťami, ktoré o politikovi rečnili, bol šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker, bývalý americký prezident Bill Clinton, francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecká kancelárka Angela Merkelová, ruský premiér Dmitrij Medvedev či španielsky expremiér Felipe González.
Bývalý americký prezident Bill Clinton si na pôde Európskeho parlamentu v Štrasburgu uctil pamiatku bývalého nemeckého kancelára Helmuta Kohla slávnostným prejavom. Bývalý nemecký kancelár poskytol podľa Clintona príležitosť, aby "sme boli súčasťou niečoho väčšieho než sme my sami a než je oblasť našich právomocí".
"Tohto muža som miloval," povedal Clinton, ktorý bol prezidentom USA v rokoch 1993-2001. "Pretože chcel vytvoriť svet, ktorému nebude nikto dominovať. Svet, v ktorom pred konfliktom stojí spolupráca, v ktorom rôznorodé skupiny dospejú k lepšiemu rozhodnutiu ako diktátori," vysvetlil Kohlov dobrý priateľ a politický súpútnik Clinton.
Pozrite si Štúdio TA3 o poslednej rozlúčke s Kohlom
Macron sľúbil spoluprácu
Ruský premiér Dmitrij Medvedev označil Kohla v svojej reči za "jedného z architektov súčasného svetového poriadku". Kohl podľa bývalého ruského prezidenta "priniesol osobný vklad k nastoleniu spoľahlivého partnerstva medzi Ruskom a Nemeckom".
Slova sa ujal tiež francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý je generačne mladším politikom než mnohí prítomní lídri. "Pre moju generáciu je už Helmut Kohl súčasťou európskej histórie," uviedol. "Bez tejto skúsenosti by sme tu neboli, nemohli by sme robiť to, čo robíme," pripomenul 39-ročný Macron s tým, že to boli "smelé, odvážne a historické skutky".
Macron v Štrasburgu zároveň zopakoval svoje odhodlanie úzko spolupracovať s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Smútočné prejavy svetových lídrov v Štrasburgu uzavrela svojím príhovorom kancelárka Merkelová. "Vážený kancelár Helmut Kohl, na tom, že tu stojím máte rozhodujúci podiel. Ďakujem za príležitosti, ktoré ste mi dali," poďakovala sa súčasná spolková kancelárka svojmu predchodcovi.
Pozrite si prejav nemeckej kancelárky Angely Merkelovej
Nasleduje zádušná omša
Po prevoze rakvy s telesnými pozostatkami zosnulého vrtuľníkom zo Štrasburgu do Ludwigshafenu a následne do Speyeru sa uskutoční zádušná omša, ktorej dejiskom bude tamojšia Katedrála Panny Márie a sv. Štefana. Po rozlúčke s vojenskými poctami, ktorá sa uskutoční tiež v tejto lokalite, Kohla pochovajú na miestnom cintoríne v Speyeri.
Kohl viedol Nemecko počas procesu opätovného zjednotenia v roku 1990 po páde Berlínskeho múru. Kancelárom bol v rokoch 1982-1998, najskôr v Západnom Nemecku a potom v zjednotenej krajine. Je taktiež považovaný za kľúčovú osobnosť európskej integrácie v povojnovom období.