Premiéri V4 a Beneluxu sa stretli vo Varšave. Témou bol aj Brexit
Premiéri krajín Vyšehradskej štvorky a Beneluxu spoločne rokovali prvýkrát v histórii. Top témou bola migrácia, ale nevyhli sa ani diskusii o spoločnom trhu či budúcnosti Európskeho spoločenstva.
Maďari vraj lipnú na identite
Na varšavskej schôdzke šéfov vlád krajín Beneluxu a vyšehradskej štvorky sa rokovalo o spore prerozdeľovania utečencov medzi členskými štátmi Európskej únie. Sedmička premiérov ale našla aj styčné body poskytujúce šancu na spoluprácu pri premenách Európskej únie po nastávajúcom odchode Británie.
"Je celkom príznačné, že naše stretnutie sa konalo v deň, keď sa začalo rokovať o brexite. Musíme sa snažiť viac si porozumieť," vyhlásil český premiér Bohuslav Sobotka. "Hoci názory na migráciu boli veľmi rozdielne, zblížili sme sa viac, než som čakal," vyhlásil maďarský premiér Viktor Orbán. "Nechceme meniť svoje kultúrne zvyklosti, na rozdiel od tých, čo žijú vo farebnejšom svete," dodal.
Povzbudivé styčné body vidí Orbán v zhodnom pohľade na potrebu chrániť vonkajšie hranice EÚ a na potrebu od začiatku rozlišovať medzi migrantmi a utečencami či na zoznam bezpečných krajín, kam možno utečencov vracať. Maďarský premiér usúdil, že sa "nepatrí" komentovať rozhodnutie Európskej komisie o začatí sankčného konania s Českom, Maďarskom a Poľskom pre neochotu prijímať utečencov, avšak zapochyboval, že by sa Únii mohlo podariť dospieť k jednotnej migračnej politike. Na to vraj Maďari podľa jeho slov príliš lipnú na zachovanie svojej identity.
Voči Orbánovi boli slušní
"Je dôležité spolu hovoriť, aj keď spolu nesúhlasíme," poznamenal šéf luxemburskej vlády Xavier Bettel a spolu so svojím belgickým kolegom Charlesom Michelom pripomenul aj základný význam demokracie a právneho štátu v Európskej únii, bez toho, aby sa priamo zmienil o kontroverznej politike šéfa maďarskej vlády či poľského kabinetu premiérky Beaty Szydlovej.
Sobotka zas zdôraznil dôležitosť konvergencie životnej úrovne a výšky miezd, zatiaľ čo zo strany Beneluxu zazneli pripomienky ohľadom sociálneho dumpingu či nedostatočnej solidarite. Hostiteľka stretnutia Szydlová varovala pred protekcionalizmom.
Slovenska sa to netýka
"Európska únia bude mať budúcnosť len vtedy, ak dokážeme udržať 27 štátov pohromade. Vyžaduje to prestať dávať na stôl témy, ktoré nás rozdeľujú," apeloval premiér Robert Fico. "Veľmi si želám, aby budúcnosť EÚ nemaloval len francúzsko-nemecký motor, ale aby ju narysovala celá dvadsaťsedmička," dodal.
K téme viacrýchlostnej Európy dodal, že hlbšia integrácia krajín s eurom je nevyhnutná, avšak je dôležité, aby sa ostatní mohli pridať. Krajiny V4 sú proti povinnému prerozdeľovaniu utečencov. Európska komisia začala konanie s Českom, Poľskom a Maďarskom kvôli tomu, že tieto krajiny nenapĺňajú kvóty prerozdeľovania migrantov, ktoré únijní ministri vnútra schválili v roku 2015. Slovenska sa to ale netýka.