Stovky bratislavských taxikárov sa zúčastňujú tichého protestu

13.6.2017 13:27

V Bratislave prebieha v týchto dňoch tichý protest taxikárov vo forme modrých vlajok. Do protestu sa zapojilo približne 500 taxikárov z rôznych taxislužieb.

Stovky bratislavských taxikárov sa zúčastňujú tichého protestu
Foto: SITA

Modrá vlajka ako symbol jednoty

"Modrá vlajka je symbolom jednotného postoja nielen taxikárov, ale aj všetkých slušných podnikateľov voči nedodržiavaniu a ignorovaniu zákonov i aktuálnemu stavu na trhu," informovalo TASR Občianske združenie Koncesovaných taxikárov. Nespokojní taxikári upozorňujú na alternatívy k legálne fungujúcim taxislužbám, napríklad platforma Uber, ktoré podľa nich ignorujú slovenskú legislatívu.

"Deklarujú, že nepodliehajú slovenskému právnemu poriadku, ale nadnárodným usmerneniam. Tie však do právneho poriadku SR nikdy implementované neboli. Vďaka podpriemerným cenám tieto subjekty deformujú podnikateľské prostredie a v konkurenčnom boji získavajú nenáležitú výhodu," tvrdí združenie.

Ako podotklo, dodržiavanie zákonov nesmie byť konkurenčnou nevýhodou voči ich porušovateľom. Zástupcovia taxislužieb tvrdia, že sa už vyše dvoch rokov snažia komunikovať so všetkými úradmi verejnej správy, ktoré sú v tejto oblasti kompetentné. Keďže neboli doteraz podľa nich prijaté žiadne opatrenia, rozhodli sa spojiť do spoločnej iniciatívy Stop ignorovaniu zákonov. "Taktiež sme pristúpili k vytvoreniu Memoranda bratislavských
taxikárov a taxislužieb," spresnilo združenie.

Chcú informovať verejnosť

Cieľom dokumentu je informovať verejnosť o negatívnych dopadoch prevádzkovania platforiem ako Uber na podnikateľské prostredie v oblasti fungovania taxislužieb v Bratislave. Memorandum začiatkom júna podpísali viacerí predstavitelia bratislavských taxislužieb.

"Naše spoločné vyhlásenie prostredníctvom tohto memoranda sme iniciovali z dôvodu neférových podnikateľských aktivít zakrývajúcich sa pod pláštik "kolaboratívneho hospodárstva či zdieľanej ekonomiky"," píšu v dokumente. Táto konkurencia, ktorá podľa nich využíva čiernu prácu a nelegálne podnikanie, deformuje dampingovými cenami podnikateľské prostredie a ohrozuje zdravie i život spotrebiteľov.

Prísnejšie sankcie

Názor verejnosti na taxikárov je podľa OZ Koncesovaných taxikárov často deformovaný. "Niekedy skutočne oprávnene. Všetci poznáme posledný prípad spred bratislavskej Hlavnej stanice a mnoho iných, ktoré sú spôsobené správaním niekoľkých jedincov, ktorí degradujú toto povolanie. Je to však len malá hŕstka oproti väčšine, ktorú reprezentujú poctiví a slušní podnikatelia, živnostníci i zamestnanci taxislužieb," tvrdí združenie. Cech taxikárov preto odporúča sprísniť sankcionovanie vodičov a určiť maximálnu cenu jazdného.

Podľa hovorkyne Uber SR a ČR Miroslavy Jozovej partnerskí vodiči platformy fungujú v súlade s direktívou EÚ a registrovaných používateľov platformy spájajú so spoľahlivými a bezpečnými poskytovateľmi prepravy. Tí sú legálne zaregistrovaní a plniť si majú všetky daňové povinnosti, pričom preprava je tiež transparentná. Zároveň zdôrazňuje, že partnerskí vodiči Uber nemôžu využívať žiadne privilégiá, ktoré majú poskytovatelia taxislužieb. Protesty, ale aj útoky skupinky vodičov taxislužieb voči partnerským vodičom Uberu podľa spoločnosti iba zvýrazňujú fakt, že technologická platforma sa stáva populárnejšou.

Nespokojní taxikári už v apríli protestovali na bratislavskom Primaciálnom námestí a neskôr zorganizovali aj protestnú jazdu mestom. Vyjadriť tak chceli nespokojnosť s nečinnosťou úradov voči vodičom pracujúcim pre rôzne aplikácie a taxislužby, ktoré podľa nich nerešpektujú legislatívu.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok