Škodlivé vajatanie či odchod z ríše. Slovensko reaguje na britské voľby

9.6.2017 13:14

Británia sa spamätáva z výsledkov predčasných parlamentných volieb, ktoré oslabili vládnucich konzervatívcov Theresy Mayovej. Slovenskí politici jej napriek tomu gratulovali a zväčša pripojili aj svoj názor na najbližší politický vývoj vo Veľkej Británii.

Fico: Nesmie sa im oplatiť odísť

Zostavovanie vládnych štruktúr po predčasných voľbách vo Veľkej Británii nebude podľa nášho premiéra Roberta Fica až také jednoduché. Zablahoželal však víťazovi volieb – Konzervatívnej strane, ale aj labouristom, ktorí získali „o slušný počet mandátov viac“. Ako dodal, on si najmä želá, aby sa solídne dokončili rokovania o brexite a zároveň, aby EÚ27 ostala pohromade. Zopakoval, že vystúpiť z Únie sa nesmie nikomu oplatiť, bol by to totiž ten najhorší signál iným krajinám.

„Rešpektujem, čo sa udialo. Treba zablahoželať víťazovi – Konzervatívnej strane. V rámci rodiny socialistických a ľavicových strán je Labouristická strana, ktorá získala o slušný počet mandátov viac, treba aj im zablahoželať, aj keď nie sú celkovým víťazom,“ povedal Fico s tým, že nikdy nemal potrebu veľmi komentovať rozhodnutie ľudí. Dodal ale, že podľa predbežných výsledkov nebude zostavovanie vlády až také jednoduché, keďže konzervatívcom chýba v parlamente väčšina. „Ja si najmä želám, aby sme solídne dokončili ich rozhodnutie odísť z Európskej únie. Želám si ako predstaviteľ členskej krajiny Európskej únie, aby dvadsaťsedmička ostala pohromade a vytvorila Veľkej Británii protiváhu. Bolo by nebezpečné, ak by výsledkom bolo to, že Veľká Británia odíde posilnená, silnejšia ako Európska únia. Bol by to ten najhorší príklad, nesmie sa oplatiť vystúpiť z Európskej únie a v tomto duchu budeme aj rokovať,“ dodal premiér.

Bugár: Predčasné voľby situácie neriešia

Podľa šéfa Mosta-Híd Bélu Bugára sa opäť ukázalo, že predčasné voľby málokedy prinesú riešenie situácie, skôr prinášajú väčšiu nestabilitu. "Voliči Spojeného kráľovstva politickú špičku krajiny postavili pred neľahkú úlohu. Výsledky predčasných parlamentných volieb odštartovali politický boj, ktorého výsledok ovplyvní aj priebeh rokovaní medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou o brexite. Dúfam, že si premiérka Theresa Mayová po vyhodnotení novej politickej situácie zvolí najlepšiu možnosť pre udržanie stability krajiny," uviedol Bugár.

Predseda SNS a parlamentu Andrej Danko výsledky volieb v Británii "rešpektuje". Podpredseda SNS a poslanec NR SR Jaroslav Paška tvrdí, že je otázkou, či konštruktívna atmosféra vydrží, aj keď si zmluvné strany začnú vyčísľovať svoje nároky zo vzájomných zmlúv a spoločného hospodárenia počas uplynulých rokov. "Európa príde o významné finančné prostriedky, ktorými Británia prispievala do rozpočtu EÚ, príde o hospodársky a politický vplyv v mnohých štátoch sveta, a samozrejme, príde aj o významný obranný potenciál," povedal. Podľa neho vývoj situácie sa nedá presne predvídať. "V každom prípade sa však Británia po odchode z EÚ stane prirodzeným lídrom tých európskych štátov, ktoré nevidia svoju budúcnosť v Kalergiho projekte bruselskej ríše. Británia sa teda nezbavuje len nadvlády Bruselu, ale získava aj príležitosť položiť so Švajčiarmi, Nórmi, Islanďanmi či inými odídencami z EÚ základ slobodnejšieho a férovejšieho modelu súžitia európskych národov. Preto je dnes toľká nervozita v Bruseli," dodal.

Sulík: Nech odídu s čo najmenšími stratami

Voliči Veľkej Británie nedali vo voľbách podľa predsedu SaS Richarda Sulíka žiadnej z politických strán absolútny mandát na riadenie krajiny v týchto pohnutých časoch. „Želáme im teda koaličnú vládu, ktorá dokáže Veľkú Britániu vyviesť z Európskej únie s čo najmenšími stratami. Veľká Británia v Európe zostáva a tento jednoduchý zemepisný fakt by mal viesť k racionálnym politickým postojom na oboch stranách Lamanšského kanála,“ uviedol Sulík vo vyhlásení.

Konzervatívci vo Veľkej Británií v poslednom období dvakrát riskovali a hrali vabank. Myslí si to líder hnutia Sme rodina Boris Kollár. "Davidovi Cameronovi referendum nevyšlo - dopadlo brexitom. Mayovej predčasné voľby sú katastrofou, ktorá, naopak, brexit spochybňuje. Veľká Británia predvádza politické vajatanie, ktoré škodí každému - Európskej únii, Veľkej Británii a prenesene aj nám,“ uviedol Kollár.

Chcela posilniť svoju pozíciu

Vo štvrtok sa vo Veľkej Británii konali predčasné voľby, ktoré vyhlásila konzervatívna premiérka Theresa Mayová. Podľa analytikov si tak chcela posilniť svoju pozíciu v rokovaniach o brexite. Konzervatívci však podľa doteraz sčítaných hlasov vyhrali voľby, ale nebudú mať väčšinu v parlamente. Britániu tak pravdepodobne čaká koaličná alebo menšinová vláda. Mayovú okrem toho tiež vyzývajú, aby pre zlý výsledok odstúpila, tá to zatiaľ nemá v úmysle. Na väčšinu v dolnej komore britského parlamentu bolo treba získať 326 kresiel, toryovci mali doteraz 330. Podľa zatiaľ sčítaných hlasov budú mať po voľbách 317 kresiel.

Premiérka aktivovala 29. marca článok 50, ktorým sa spúšťa odchod krajiny z EÚ. Podľa európskych zmlúv má teraz Brusel a Londýn dva roky na to, aby sa dohodol na usporiadaní vzťahov. Mayová presadzovala tvrdý brexit.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok