Bojkot bude stáť Matoviča plat, jeho ospravedlnenie neprijali

5.6.2017 11:41

Igor Matovič príde pre svoje protestné májové absencie na rokovaniach parlamentu o plat a paušálne náhrady k nemu. Neúčasť na zasadnutiach pléna totiž vraj riadne a zákonne neodôvodnil. Využil som článok Ústavy a postavil som sa na odpor, bráni sa šéf OĽaNO.

Šikanózne správanie?

"Dňa 9. mája požiadal poslanec Igor Matovič ospravedlnenie z dôvodu údajného 'šikanózneho správania sa' zo strany predsedu parlamentu. Ak by sa žiadosti vyhovelo, Národná rada by mu musela vyplatiť plat, ako aj paušálne náhrady, a to aj napriek tomu, že poslanec si odmietol plniť svoje povinnosti na pôde NR SR," uviedla šéfka komunikácie parlamentu Zuzana Čižmáriková.

Pripomenula, že Matoviča viackrát vyzvali, aby riadne a zákonne zdôvodnil svoje ospravedlnenie, tak ako káže zákon. Zdôraznila, že poslanec NR SR sa môže z neúčasti na rokovaní ospravedlniť z troch dôvodov. Prvým je choroba. "Vtedy musí poslanec doložiť lekárske osvedčenie," vysvetlila Čižmáriková. Ďalej sa môže ospravedlniť z vážneho dôvodu, ktorým je napríklad úmrtie v rodine či vážny rodinný dôvod. Tretím dôvodom na ospravedlnenie je účasť na zahraničnej ceste.

"Poslanec NR SR Igor Matovič sa nezúčastnil rokovania 17. schôdze Národnej rady SR v dňoch 9. 5. 2017, 10. 5. 2017, 11. 5. 2017, 12. 5. 2017, 16. 5. 2017, 17. 5. 2017 a 18. 5. 2017," vymenovala Čižmáriková. Dodala, že podľa zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Matovič stráca nárok na plat a paušálne náhrady za nasledujúci mesiac, teda jún 2017.

Adekvátne ospravedlnenie za májové absencie, ktoré bude v súlade s možnými dôvodmi neúčasti poslanca, žiadal od Matoviča predseda parlamentu Andrej Danko. Ak má poslanec v kalendárnom mesiaci neospravedlnené aspoň dva dni, príde o polovicu platu a paušálnych náhrad. Pri neospravedlnenej účasti na štyroch a viacerých rokovacích dňoch prichádza o celý plat a paušálne náhrady.

Od začiatku s tým počítal

Matovič však tvrdí, že pri svojich absenciách využil článok 32 Ústavy a svojím bojkotom rokovaní pléna NR SR sa postavil na odpor voči hrubému zasahovaniu do ústavných práv ľudí a nimi volených opozičných poslancov. Ako povedal, svoju poslaneckú prácu si naďalej riadne vykonáva, o čom svedčí aj množstvo zákonov, ktoré predkladá na júnovú schôdzu parlamentu.

„Nezúčastňujem sa len rokovaní a hlasovaní, ktoré mi doteraz v priemere zaberalo približne jednu hodinu denne. „S tým, že sa mi napriek tomu Andrej Danko rozhodne nevyplácať žiaden plat, som od začiatku počítal, ale napriek tomu som považoval za správne sa riadne z neúčasti ospravedlniť,“ zdôraznil.

Podľa Matoviča predseda parlamentu Danko odňal opozičným poslancom ústavné právo na slobodu vyjadrovania, keď zakázal počas prejavu používanie grafov či tabuliek v pléne. „Pokračoval citovaním nálezov zo zdravotnej dokumentácie opozičných poslancov či opakovaným urážaním ich mŕtvych príbuzných. Avšak vrcholom jeho správania sa bolo obhajovanie čítania a cenzurovania listov ľudí, ktorí písali svojim opozičným poslancom,“ uviedol Matovič s tým, že predseda parlamentu je evidentne psychicky narušený človek, ktorý nie je schopný sa za svoje chyby ani len chlapsky ospravedlniť. „Trpí pocitom bohorovnosti a svojím nedemokratickým obmedzovaním výkonu práce opozičných poslancov hrubo obmedzuje výkon nášho mandátu,“ vyhlási l Matovič.

Cenzurovanie listov

Rozhodnutím Matoviča nechodiť na protest proti krokom Danka na schôdze pléna sa bude zaoberať aj Mandátový a imunitný výbor NR SR. Pre TASR to už skôr potvrdil jeho predseda Richard Raši. Matovič poslal vopred ospravedlnenie za neúčasť na všetkých rokovacích dňoch májovej aj júnovej schôdze. O povinnosti poslancov chodiť do parlamentu hovorí aj Rokovací poriadok NR SR, kde je napísané, že poslanec je povinný zúčastňovať sa na schôdzach parlamentu a výborov, do ktorých bol zvolený.

"Tým, že nechodí, uplatňuje sa na neho paragraf, podľa ktorého ak poslanec závažným spôsobom porušil poslanecký sľub, vtedy je najvyššou sankciou návrh pléna, aby sa vzdal mandátu," vysvetlil Raši. Poslanec takýto návrh môže, ale aj nemusí akceptovať.
Matovič nedávno reagoval tým, že článok 32 Ústavy SR dáva možnosť postaviť sa na odpor proti každému, kto by odstraňoval demokratický poriadok základných ľudských práv a slobôd.

"Môj bojkot zasadnutí parlamentu je práve takýmto odporom voči diktátorským a šikanóznym praktikám predsedu parlamentu Andreja Danka, ktorý neváhal klesnúť až k čítaniu a cenzurovaniu listov od mojich voličov," vysvetlil líder OĽaNO-NOVA.
Podľa Matoviča nie je úlohou poslanca len sedieť v pléne a stláčať gombíky podľa straníckeho príkazu. Tvrdí, že naďalej si svoju prácu poslanca robí, keďže sa stretáva s ľuďmi, počúva ich problémy a predkladá návrhy riešení v zákonoch. To, že príde o plat aj paušálne náhrady, si uvedomuje.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok