Americké štáty vzdorujú, chcú vytvoriť ekologickú alternatívu
Newyorský guvernér Andrew Cuomo v oznámil plán na založenie Americkej klimatickej aliancie na úrovni jednotlivých štátov Únie. Ide o reakciu na rozhodnutie prezidenta USA Donalda Trumpa o odstúpení USA od parížskej dohody o klíme.
Na vlastnú päsť
Cuomo sa na založení klimatickej aliancie dohodol s guvernérom štátu Kalifornia Jerrym Brownom a guvernérom štátu Washington Jayom Insleem. "V prípade, že administratíva nebude konať v duchu klimatickej dohody, štáty budú," zdôraznil vo svojom tweete Cuomo v reakcii na Trumpovo rozhodnutie odstúpiť od parížskej klimatickej dohody z roku 2015.
Bývalý americký prezident Barack Obama, ktorý v roku 2016 v mene USA parížsku dohodu podpisoval, v odmietavej reakcii na Trumpovo rozhodnutie vyjadril presvedčenie a optimizmus, že mestá a štáty americkej Únie budú dohodu z Paríža rešpektovať.
Dôkazom je aj vyhlásenie primátora Pittsburghu Billa Peduta, ktorý avizoval, že jeho mesto bude aj napriek postoju federálnej vlády dodržiavať parížsku dohodu "v záujme našich ľudí, našej ekonomiky a budúcnosti".
Withdrawing from the Paris Accord is reckless.
— Andrew Cuomo (@NYGovCuomo) June 1, 2017
I’m signing an Executive Order affirming NY's role in fighting climate change. #ActOnClimate pic.twitter.com/IMHVdNrHJc
Američania to nechcú
Práve Pittsburgh bol jedným z miest, o ktorom sa Trump zmienil vo svojom prejave ohlasujúcom vystúpenie USA z parížskej dohody. Bývalý americký viceprezident Al Gore vo svojom vyhlásení zverejnenom v noci nadnes ostro kritizoval Trumpovo rozhodnutie ako "nezodpovedný a neobhájiteľný krok", ktorý "podkopáva postavenie Ameriky vo svete a môže ohroziť schopnosť ľudstva riešiť klimatickú krízu včas".
Gore však súčasne upozornil, že Trumpov krok je v hlbokom rozpore s tým, čo si väčšina Američanov želá od svojho prezidenta. "Bez ohľadu na to, čo Trump robí, zabezpečíme, aby nevyhnutný prechod našej ekonomiky k čistej energii pokračoval," dodal Gore.