Smutný deň pre planétu. Svet ostro kritizuje rozhodnutie Trumpa
Donald Trump vyhlásil, že USA odstúpia od klimatickej dohody z roku 2015. Pre krajinu chce vyjednať spravodlivejšie podmienky. Na jeho rozhodnutie okamžite zareagovali viacerí svetoví politici, ktorí nešetrili kritikou.
Dohoda nie je záväzná
Eurokomisár pre klímu a energie Miguel Arias Caňete označil vyhlásenie Trumpa za "smutný deň pre svetové spoločenstvo". Caňete prisľúbil, že "svet môže naďalej počítať s Európou, pokiaľ ide o globálne vedenie". Taktiež predpovedal, že EÚ bude hľadať nové spojenectvá - od najväčších svetových ekonomík po najzraniteľnejšie ostrovné štáty vrátane amerických podnikov a jednotlivcov podporujúcich dohodu. "Sme na správnej strane dejín," vyhlásil eurokomisár.
Administratíva Donalda Trumpa sa pripája "k hŕstke krajín, ktoré odmietajú budúcnosť", reagoval bývalý šéf Bieleho domu Barack Obama. Obhajoval parížsku dohodu podpísanú 195 krajinami. Jeho administratíva ju schválila vlani v septembri. Keďže však o dohode nehlasoval americký Senát, nie je pre USA právne záväzná.
Obama uviedol, že krajiny, ktoré sa držia dohody, budú "ťažiť z výhod, pokiaľ ide o vytvorenie pracovných miest a priemyselných odvetví". Podľa Obamu Trumpovo rozhodnutie odráža "absenciu amerického vedenia". Je však presvedčený, že americké mestá, štáty a podniky vyplnia toto vákuum tým, že prevezmú vedúcu úlohu pri ochrane klímy. Poznamenal, že podniky si vybrali "budúcnosť s nízkym obsahom uhlíka" a už investujú vo veľkej miere do obnoviteľných zdrojov, ako sú veterná či solárna energia.
Macron nevidí dôvod na vyjednávanie
Francúzsky prezident Emmanuel Macron americkému kolegovi odkázal, že v súvislosti s parížskou dohodou už nie je nič, o čom by sa dalo vyjednávať. Macron podľa agentúry Reuters povedal, že Francúzsko a USA budú ďalej spolupracovať, ale už nie v otázke boja proti klimatickým zmenám.
Vlády Francúzska, Nemecka a Talianska zároveň vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom vyjadrili poľutovanie nad týmto rozhodnutím. V dokumente sa tiež spomína presvedčenie, že o dohode sa už nedá vyjednávať. Podľa veľkých európskych krajín dokument z roku 2015 ponúka zásadné možnosti pre ekonomickú prosperitu a rast.
Bezohľadné rozhodnutie
Bývalý americký viceprezident Al Gore, ktorý bol v rokoch 1993 až 2001 zástupcom hlavy štátu Billa Clintona a roky sa venuje ochrane klímy, označil Trumpove rozhodnutie za "bezohľadné a neobhájiteľné". Podnikateľ a vizionár Elon Musk zase na Twitteri napísal, že odstúpenie od dohody nie je dobré ani pre USA, ani pre svet. Oznámil tiež, že odstupuje z Trumpovho poradného zboru.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyhlásila, že tento krok ľutuje a jej krajina posilní snahu v zodpovednej klimatickej politike. "Môžete odstúpiť od klimatickej dohody, ale nemôžete odstúpiť od klimatických zmien, pán Trump," napísal šéf sociálnych demokratov Martin Schulz.
You can withdraw from a climate agreement but not from climate change, Mr. Trump. Reality isn't just another statesman you shove away.
— Martin Schulz (@MartinSchulz) June 1, 2017
Vyjadril sa aj slovenský prezident Andrej Kiska. "Smutný deň pre našu planétu. Snaha bojovať s klimatickými zmenami nie je vecou politického presvedčenia, ale základnou zodpovednosťou," napísal na Twitteri.
A sad day for our planet. Effort to address climate change is not a question of political opinion, but basic responsibility. #ParisAgreement
— Andrej Kiska (@Andrej_Kiska) June 1, 2017