Výkonné vysávače končia a pomaly miznú z obchodov
Od septembra sa na základe nariadenia Európskej komisie opäť zníži hranica maximálneho povoleného príkonu vysávačov. V praxi to znamená, že výrobcovia už nebudú môcť uvádzať na trh EÚ modely s menovitým príkonom vyšším ako 900 W.
Limity na prach aj hluk
Do obchodov sa od septembra budú dopĺňať len vysávače s menovitým príkonom do 900 W a spotrebou elektrickej energie maximálne 43 kWh/rok. Zároveň sa zvýšia požiadavky na účinnosť čistenia a pribudnú nové, zamerané na životnosť motora, trvanlivosť hadice, limit na emisie prachu a mieru hluku.
"Tieto zmeny vyplývajú z Lisabonskej zmluvy, ktorá členské štáty EÚ zaväzuje znížiť do roku 2020 množstvo emisií CO2 o 20 %," vysvetlil Andrej Hrdlička, generálny riaditeľ Združenia európskych výrobcov domácich spotrebičov CECED Slovakia. Podľa neho cieľom tejto regulácie však nie je len ochrana životného prostredia, ale aj spotrebiteľa.
Vďaka regulácii už na trhu nebudú nekvalitné a energeticky neúsporné modely, ktoré v minulosti oslovili zákazníka nízkou cenou. Výrobcovia sú zároveň motivovaní k tomu, aby na trh uvádzali energeticky nenáročné, efektívne, a pritom stále výkonné riešenia.
Kvóty na odstraňovanie prachu
Podľa manažérky spoločnosti Miele Slovensko Jany Krajčovičovej zákazníci vo všeobecnosti dávajú prednosť vysávačom s vysokým príkonom. Faktom je, že moderné prístroje si aj pri nižších hodnotách príkonu ľahko poradia so všetkými bežnými druhmi podlahových krytín, či už ide o parkety, laminátové podlahy alebo koberce.
Všetky vyrobené vysávače od 1. septembra 2017 musia spĺňať okrem iných, kritérium ročnej spotreby energie pod 43 kWh/rok, menovitý príkon musí byť nižší ako 900 W, schopnosť odstraňovania prachu na koberci najmenej 75 % a na tvrdej podlahe najmenej 98 %, reemisia prachu nemôže byť vyššia ako 1 % a prevádzková životnosť motora musí byť najmenej 500 hodín.