V Banskej Bystrici sa začal najstarší envirofestival na svete
Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm–Envirofilm 2017, ktorý otvorili v priestoroch historickej radnice v Banskej Bystrici, má takmer polstoročnú tradíciu. Na území bývalého Československa sa Ekotopfilm prvýkrát uskutočnil už v roku 1974 a je tak najstarším environmentálnym filmovým festivalom na svete.
Vybrali 115 dokumentárnych snímok
Motto tohtoročného festivalu znie: Na konci evolúcie nie je krása a jeho dejiskom je Banská Bystrica a Bratislava. Potrvá do 26. mája, vstup je zdarma. Ako uviedol riaditeľ festivalu Peter Lím, do 44. ročníka sa prihlásilo rekordných cez 1200 filmov z celého sveta, ktoré boli vyrobené za posledný rok. Do súťaže vybrali 115 dokumentárnych snímok apelujúcimi na problémy, s ktorými bojuje naša planéta. Tie bude hodnotiť medzinárodná porota a diváci ich uvidia počas festivalového týždňa v kinách oboch miest.
"Je to neuveriteľné číslo, lebo už tých 90 percent filmov sme odmietli a nepustili do súťaže. Okrem pozitívneho ovplyvňovania mienky ľudí a upozorňovania na problémy sme si povedali, že budeme rozvíjať kvalitu," konštatoval Lím s tým, že festival je obohatený o sprievodný program tematických prezentácií, workshopov a diskusií. Na festivale sa zúčastňuje vyše 40 hostí.
Centrom festivalového diania v Banskej Bystrici je Europa SC, kde sa denne od 15.00 do 22.00 h premietajú súťažné filmy. Uskutočnia sa tam tiež besedy s filmármi.
Prednášky a diskusie
Počas festivalu na Slovensko zavítali viacerí ekologickí odborníci, ktorí budú prednášať a diskutovať s divákmi. Hlavným hosťom je obhajkyňa Zeme Polly Higgins, oceňovaná uznávaná medzinárodná právnička a zakladateľka Aliancie za práva Zeme a Nadácie spoločenstva Zeme. Jej hlavným klientom je Zem a snaží sa presadiť zákon o ekocíde.
Ak totiž svet pozná štyri medzinárodné zločiny, a to vojnové, genocídu, týranie a zločiny proti ľudskosti, tak škótska právnička Higgins a španielsky vyšetrujúci sudca Baltasar Garzón sú presvedčení, že zoznam vážnych trestných činov by sa mal rozrásť o piaty, tzv. ekocídu. Tá je definovaná ako ničenie rozsiahlych oblastí prírodného prostredia činnosťami, ako sú nukleárna vojna, nadmerné využívanie zdrojov či ukladanie škodlivých chemikálií.
Tikajúce bomby
Na otázku TASR, ako zneškodniť "tikajúce bomby", ktoré spomínala vo svojom príhovore, Higgins uviedla: "Spočívajú v tom, čo robíme my teraz a čo bude musieť riešiť generácia po nás, naše vlastné deti. Dá sa to vyriešiť tak, že sa budeme učiť jeden od druhého, ako si poradiť s týmito problémami. Napríklad, problém amazonského pralesa, ktorý sa vyrubuje a tým pádom sa z neho strácajú niektoré živočíšne druhy. K odstraňovaniu lesov dochádza aj na Slovensku a sú aj iné problémy, ktoré majú viaceré krajiny. Tým, že sa naučíme, ako to vyriešili inde, môžeme to aplikovať aj my, a tak zneškodníme tikajúce bomby pre ďalšie generácie. Čiže ten problém im nenecháme, ale vyriešime ho my."
Jedným z členov odbornej poroty je Maryanne Culpepper, riaditeľka najstaršieho envirofilmového festivalu vo Washingtone DC, filmárka a bývalá prezidentka National Geographic Television. Ako uviedla, ak na ich festival vo Washingtone sa prihlasujú filmári z USA, Francúzska či Veľkej Británie a chodia k nim veľkí filmári napríklad z BBC, na slovenskom festivale sa zúčastňujú ľudia zo strednej a východnej Európy a je tu veľa malých nezávislých filmárov, ktorí ponúkajú iný pohľad na vec, čo je podľa nej veľmi dôležité a najmä, že dostávajú priestor. Spoluorganizátorom Medzinárodného filmového festivalu Ekotopfilm–Envirofilm je ministerstvo životného prostredia a Slovenská agentúra životného prostredia.