Zverejnili informácie o vesmírnej stanici, ktorá má byť bránou k Marsu

20.5.2017 19:53

Ľudská cesta na Mars nie je žiadna maličkosť. Hoci sa o nej hovorí už roky, neustále ju čosi brzdí. Hoci súkromné spoločnosti priniesli do vesmírnych pretekov nový „drive“ a ohlasujú skorý začiatok misii, NASA zostáva rozvážna. Už však odhalila podobu vesmírnej stanice, ktorá bude na ceste na Mars akousi medzizastávkou.

Zverejnili informácie o vesmírnej stanici, ktorá má byť bránou k Marsu
Foto: NASA

Príliš blízka ISS

Súkromné spoločnosti tvrdia, že dokážu pristáť na Marse skôr ako vládna NASA. SpaceX avizuje prvý, zatiaľ bezpilotný let už o rok. Americká vládna agentúra sa rozhodla pre opatrnejší prístup a stále sa drží svojho plánu, podľa ktorého by mali jej astronauti dostať k Marsu niekedy v 30. rokoch.

NASA zverejnila svoj plán umiestniť na obežnú dráhu Mesiaca vesmírnu stanicu, ktorá by slúžila najprv ako akési testovacie miesto pre astronautov a neskôr by sa stala medzizastávkou na ceste na Červenú planétu. Pomenovali ju Deep Space Gateway (Brána do hlbokého vesmíru).

gateway-2_0a000002-d94c-f189.jpg Foto:

Agentúra potrebuje otestovať svoju techniku a limity ľudských síl niekde, kde by nepôsobila zemská gravitácia. Vplyv dlhodobého pobytu vo vesmíre zažívalo doteraz len niekoľko astronautov na Medzinárodnej vesmírnej stanici.

Američan Scott Kelly sa vrátil z ISS po 340 dňoch. Aby dokázali objektívnejšie zistiť, ako vplýva na človeka stav beztiaže, na Zemi zostal jeho brat-dvojča. Absolútnym rekordérom v nepretržitom pobyte vo vesmíre je Rus Valerij Poljakov s 437 dňami. Stanica však obieha okolo našej materskej planéty a v prípade núdze je relatívne rýchlo dostupná pevná zem. Skutočný záťažový test si vyžaduje vydať sa trochu ďalej.

aptopix-year-in-space-0f1ae340e62b48af8e9fa3e7268d392f_0a000002-dbaa-9de5.jpeg Foto:

Mesiac, nový štartovací bod

NASA vybrala ako vhodnú lokalitu na novú stanicu orbit Mesiaca. Štyri cesty k Mesiacu medzi rokmi 2018 až 2026 by mali doniesť rôzne časti stanice, ako sú prechodová komora, modul pre bývanie a modul na vedecký výskum.

Predstaviteľ vesmírnej agentúry Greg Williams potvrdil, že ľudská posádka by tam potom mohla stráviť až rok. Podľa hrubého odhadu by sa ich pobyt uskutočnil okolo roku 2027. Ročný pobyt by bol podľa Williamsa dostatočnou prípravou pre 1000-dňovú misiu na Mars.

Veľa však závisí od rozvoja novej ťažkej superrakety Space Launch System. V posledných dňoch sa začali objavovať správy o problémoch pri jej konštrukcii, ktoré posunú termíny testov vo vesmíre. Hotový nie je ani vývoj novej lode Orion, ktorá sa zatiaľ dokázala dostať do vesmíru len na pár hodín.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok