Mučiace nástroje v čínskych väzniciach pripomínajú stredovek, píše BBC

13.5.2017 11:12

Putá na rukách a na nohách spojené krátkou reťazou je mučiaci nástroj, ktorý si ľudia spájajú skôr so stredovekom než s vyspelou krajinou. Čínske bezpečnostné zložky ho však napriek tomu používajú na mučenie zadržaných, píše spravodajský web BBC.

Mučiace nástroje v čínskych väzniciach pripomínajú stredovek, píše BBC
Foto: SITA/AP

Chceli, aby sa priznal

Ochrancovia ľudských práv dlhodobo od čínskych úradov požadujú, aby prípady mučenia vyšetrili. Napriek tomu porušovanie práv zrejme pokračuje. Prominentný čínsky právnik v oblasti ľudských práv Li Che-pching mal putá na rukách a nohách spojené reťazou celý mesiac. Z väzby bol prepustený v utorok a jeho manželka Wang Čchiao-ling sa o mučení, ktoré zažil počas takmer dvoch rokov za mrežami, dozvedá postupne.

"Stále musel byť skrčený, a to aj v spánku," hovorí Wang s tým, že putá mal Li nepretržite počas celého mesiaca. Niekedy vraj musel stáť na nohách i pätnásť hodín a polícia ho bila. "Chceli, aby sa priznal," dodáva. Organizácia na ochranu ľudských práv Human Rights Watch v roku 2015 upozornila na prípad, keď bol jeden muž nútený toto zariadenie nosiť osem rokov. V roku 2014 Amnesty International zdokumentovala výrobu mučiacich nástrojov, vrátane spomínaných pút, v čínskych fabrikách.

Chcú, aby incidenty vyšetrili

Tento rok koncom februára podpísali zástupcovia Austrálie, Kanady, Japonska, Švajčiarska, Belgicka, Británie, Estónska, Francúzska, Nemecka, Švédska a Českej republiky list, v ktorom žiadajú čínske úrady o prešetrenie správ o zlom zaobchádzaní s väzňami a o zrušení držania väzňov v izolácii. Čínske ministerstvo zahraničia list označilo za porušenie čínskeho práva na nezávislosť súdov.

Český veľvyslanec v Číne Bedřich Kopecký, ktorý dokument podpísal so súhlasom Černínského paláca, tak však podľa Lidových novín urobil bez vedomia českého prezidenta. Prezident Miloš Zeman, ktorý je teraz na návšteve Číny, sa má zúčastniť recepcie na českom veľvyslanectve, ktorá sa bude konať na jeho počesť. Podľa českého denníka pritom môže medzi Zemanom a Kopeckým kvôli listu panovať napätie.

Český prezident sa so svojím čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom stretol už v piatok. V Číne zostane do stredy. "Vzhľadom na to, že Čína podpísala Dohovor proti mučeniu a inému krutému, neľudskému alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu by podozrenie na mučenie zo strany polície malo čínske úrady prinútiť incidenty vyšetrovať," hovorí William Nee z Amnesty International.

Bál sa, že už neuvidí rodinu

Právnikom v Číne, ktorí pôsobili problémy vládnucej komunistickej strane, síce vždy hrozili vyhrážky a násilie, čínsky prezident však podľa mnohých ochrancov ľudských práv dal v posledných rokoch najavo, že práva, ktoré má garantovať ústava a nezávislé súdy, sú podľa neho v rozpore s národnou bezpečnosťou.

Li sa vraj nikdy nepriznal. Mal strach, že ho umučia na smrť a už nikdy neuvidí svoju rodinu. S úradmi sa preto dohodol, že jeho súd bude tajný. Nakoniec dostal podmienečný trest, ktorý bol zdôvodnený tým, že vraj používal internet, aby zdiskreditoval čínsky štát. Svoju prax už nesmie vykonávať a poskytovať rozhovory médiám. Liov prípad nie je ojedinelý. Hrozbe zo strany čínskeho štátu čelia aj ďalší právnici, ktorí obhajujú slobodu náboženského vyznania, majetkové práva a bojujú proti politickej perzekúcii. Zariadenie, kde boli právnici mučení, sa odmietlo k incidentom vyjadriť.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok