Bratislava chce posilniť vlakovú dopravu. Érsek je tomu naklonený

2.5.2017 18:09

Bratislava má záujem o posilnenie vlakovej dopravy na území hlavného mesta. Toto stanovisko tlmočil na stretnutí bratislavský primátor Ivo Nesrovnal ministrovi dopravy Árpádovi Érsekovi.

Bratislava chce posilniť vlakovú dopravu. Érsek je tomu naklonený
Foto: SITA/Marko Erd

Regulárna doprava po meste

"Som rád, že sme našli v tomto zhodu a ministerstvo i železnice sú naklonené k tomuto posilneniu," povedal primátor v rámci návštevy Dopravného podniku Bratislava. Dotknuté strany podľa jeho slov teraz čakajú ďalšie rokovania o tom, ako a kde budú posilnené vlakové spojenia. Primátor chce, aby sa vlaky neposilňovali len v súvislosti s výstavbou obchvatu Bratislavy, ale slúžili aj ako regulárna doprava ľudí po hlavnom meste. "My sme ochotní rozprávať sa o zoptimalizovaní spojov MHD tak, aby logicky nadväzovali na tie železničné spojenia," podotkol Nesrovnal.

Ako tvrdí, súvisí to však aj s projektmi budovania záchytných parkovísk, terminálov integrovanej osobnej prepravy či plánom vybudovania železničnej stanice Filiálka na Trnavskom mýte. "V tomto smere chcem vyjadriť zatiaľ uspokojenie s tým, že sa nám darí nachádzať spoločnú reč, aby železničné spoje boli na území Bratislavy posilnené," uviedol primátor. Kedy by sa tak malo stať však nateraz nespresnil.

Generálny riaditeľ DPB Milan Urban uviedol, že podnik je schopný reagovať na posilnenie vlakovej dopravy v hlavnom meste. "Dnes sa u nás výprava pohybuje na úrovni cez 99,5 percenta. Sme pozitívni v počte vodičov. Z hľadiska dostatočnosti prepravných prostriedkov, tak tá je dlhodobá v trakciách električkovej a trolejbusovej dopravy a čo sa týka autobusov, v tejto oblasti sa v rámci tohto roku posunieme výrazne dopredu," povedal.

Analyzujú možnosti

Minister dopravy koncom apríla ešte nevedel povedať, či budú vlaky v Bratislave jazdiť aj ako pomoc mestskej hromadnej doprave už od decembra tohto roka. Železničná spoločnosť Slovensko ho ešte bude v tejto veci bližšie informovať, keďže ide o pomerne čerstvý návrh. "Musia to prepočítať, koľko je to kilometrov navyše, s akými vlakmi to vedia zabezpečiť a od toho sa musíme odraziť," avizoval Érsek. Vlakovú dopravu si totiž od dopravcov objednáva a financuje štát prostredníctvom ministerstva dopravy.

Predstavitelia ZSSK a Železníc Slovenskej republiky si pritom minulý mesiac prezreli 50 kilometrov železničných tratí v hlavnom meste. Zároveň uviedli, že vlaková doprava by mohla pomôcť doprave v Bratislave a jej okolí, a to predovšetkým pri riešení situácie v meste počas výstavby obchvatu na diaľnici D4 a rýchlostnej cesty R7. Cestnú dopravu do a z Bratislavy by tak mohli odľahčiť dve nové trate i nové železničné zastávky.

V spolupráci s ministerstvom dopravy analyzujú možnosť realizovať prepojenie Senca s Petržalkou s možnosťou novej stanice na Bosákovej ulici alebo pri Digital Parku/Auparku v Bratislave. Ďalšou možnosťou je podľa ZSSK zvýšenie intenzity využitia stanice Bratislava-Nové Mesto a posilnenie spojov, ktoré sem smerujú od Trnavy a z Malaciek.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok