Medvedev kritizoval cenzúru v umení. Reagoval na pripravovaný film
Ruský premiér Dmitrij Medvedev na kultúrnom fóre vládnej strany Jednotné Rusko kritizoval cenzúru v umení. Štát by podľa neho mal v rámci zákonov zabezpečiť slobodu umenia a kultúry, informovala agentúra Interfax.
Hovoria o urážke veriacich
Šéf vlády tak reagoval na rozruch okolo nedokončeného filmu o živote posledného ruského cára Mikuláša II., o ktorom už teraz niektorí kritici tvrdia, že uráža náboženské cítenie pravoslávnych veriacich. „Je zrejmé, že úzko politický prístup ku kultúre v moderných časoch nie je prijateľný. Pokiaľ sa nechceme vrátiť do čias, kedy kultúru tvrdo regulovali zhora. Vládni úradníci, politici a všetci občania by v sebe mali potlačiť nutkanie vysvetľovať umelcovi, čo by mal robiť,“ povedal Medvedev.
Premiér tak nepriamo reagoval na kauzu o filme Matilda, ktorý zamieri v októbri do kín a hovorí o vzťahu budúceho ruského cára Mikuláša II. a baletky Matildy Kšesinskej. Ruská poslankyňa Natalja Poklonská odovzdala prokuratúre výsledky predbežného skúmania filmu, podľa ktorých uráža náboženské cítenie a dôstojnosť veľkej časti pravoslávnych veriacich. Komisia, ktorá sa obsahom filmu zaoberala, pritom vydala svoje hodnotenie len na základe jednej ukážky a scenára.
Sprísnili zákony
Proti filmu protestuje aj organizácia Kresťanský štát – Svätá Rus. Podľa ich predstaviteľov film ponižuje svätých a provokuje k “ruskému majdanu“, teda obdobe revolučných udalostí na námestí Nezávislosti alebo Majdanu v Kyjeve. Demonštrácie, ktoré sa na tomto mieste v ukrajinskej metropole konali vo februári 2014, viedli až k pádu vtedajšieho prezidenta Viktora Janukovyča. Organizácia Kresťanský štát – Svätá Rus už poslala viac ako tisíc listov riaditeľom kín s výzvou, aby odmietli projekciu filmu Matilda.
Konanie Poklonskej odsúdil ruský minister kultúry Vladimir Medinskij. Podľa neho nie je možné posúdiť film, ktorý ešte nedokončili. Rusko postupne prijalo niekoľko zákonov, ktoré výrazne sprísňujú útoky proti náboženskému presvedčeniu a pravoslávnej viere. Za jej hanobenie teraz hrozia až tri roky väzenia. Tieto právne úpravy spájajú najmä s predstavením namierenom proti prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ktoré usporiadala kontroverzná punková skupina Pussy Riot v hlavnom moskovskom chráme v roku 2012.