Delegácie sa stretli na najväčšom summite, aký Slovensko hostilo

24.4.2017 06:47

Ako Slovensko zvládlo predsedníctvo v Rade Európskej únie alebo ako bude vyzerať kontrola Europolu. To sú dve hlavné témy konferencie, ktorá sa uskutočnila v Bratislave. Stretnutie lídrov parlamentov je najväčšie podujatie, aké Slovensko hostilo. Počtom delegácií je dokonca väčšie, ako bol vlaňajší Bratislavský summit.

Fico: Nezamilovala sa Únia do seba?

Na konferencii predsedov parlamentov krajín EÚ vystúpili s príhovormi predseda nášho parlamentu Andrej Danko aj predseda vlády Robert Fico ale aj šéf europarlamentu Antonio Tajani. Európa je podľa Fica priestor, kde sa najlepšie žije a priestor, ktorý sa môže oprieť o vynikajúce výsledky. Napriek tomu si musíme povedať, že v európskej spoločnosti prevláda dešpekt voči EÚ, k autoritám a prevláda príklon k lacným extrémnym a populistickým riešeniam. "Postavme si teda otázku, či robíme dosť, či robíme, čo môžeme. Spoločne by sme mohli urobiť celý zoznam významných aktivít, ktorý ponúkame verejnosti. Otázka je, či nám ľudia rozumejú o čom hovoríme, ale aktivít je obrovské množstvo," povedal.

Delegátov sa Fico pýtal, či odpovede a aktivity lídrov sú dostatočné. "Či neponúkame európskej verejnosti len akési šablónovité riešenia. Nezlenivela trošku EÚ? Nezamilovala sa Únia do seba?" pýtal sa. Podľa Fica všetci so závisťou pozeráme na čínskych investorov, ktorí na čo v Európe ukážu prstom, to si dokážu kúpiť. "Možno o pár okamihov zistíme, že sú tu iné regióny na svete, ktoré sú lepšie z hľadiska konkurencie, ako EÚ. Nestrácame autoritu, ak nie sme schopní prijímať spoločné stanoviská v zásadných otázkach? Pýtam sa, či nestrácame autoritu aj preto, že nemáme na zahranično-politické otázky rovnaké názory?" vyhlásil. Fico preto vidí budúcnosť EÚ najmä v hlbšom vzájomnom rešpekte členských štátov. "V dokumentoch, ktoré prijímame, nám chýba duch európanstva. Často ide o zbierku individuálnych záujmov členských štátov. Ale niet lepšieho životného priestoru ako EÚ," myslí si.

Slovenský premiér tvrdí, že jeho úlohou nikdy nebolo poučovať. "Vždy som rešpektoval iný názor a tradície. Prosím, poďme túto rozmanitosť využiť na to, aby sa do nášho života opäť vrátil európsky duch. Ak sa budeme k veciam stavať suverénne a autenticky a ľudia nám budú rozumieť, neobávam sa o budúcnosť EÚ," dodal Fico.

Tajani: Európa zažíva ťažké časy

Európa sa podľa Tajaniho zaväzuje bojovať proti terorizmu spoločne. Takýto signál vraj vysiela aj summit predsedov parlamentov.  "Boj proti terorizmu je nevyhnutný," povedal Tajani s tým, že lepšie by mali spolupracovať aj tajné služby členských krajín. "Pretože terorizmus nepozná hranice," poznamenal. Tajani je spokojný, že vznikla dohoda o zriadení Spoločnej parlamentnej kontrolnej skupiny pre kontrolu činnosti Europolu.     

Zdôraznil, že Európa dnes zažíva ťažké časy. Pripomenul brexit, pre ktorý sa rozhodlo Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska, ohrozenú bezpečnosť, pretrvávajúcu vysokú nezamestnanosť mladých aj migráciu, ktorá znepokojuje občanov. "Občania k nám vzhliadajú a očakávajú riešenia," povedal. V súvislosti s populizmom uviedol, že ľudia si dnes myslia, že Únia nedokáže dosť rýchlo odpovedať na ich obavy. "Práve to prilieva olej do ohňa populizmu," podotkol Tajani.     

Populisti podľa jeho slov dávajú európsky projekt do konfliktu s národnými záujmami. Tajani zdôraznil, že európska spolupráca však ukázala počas uplynulých rokov, že dokáže lepšie zabezpečiť príležitosti pre ľudí. "EÚ dosiahla veľmi veľa pre svojich občanov, ale tieto výsledky minulosti nestačia pre budúcnosť európskeho projektu," myslí si Tajani, podľa ktorého treba urobiť viac. Na populizmus podľa neho treba odpovedať "Európou, ktorá prináša výsledky". Za nevyhnutné považuje priniesť stabilitu a dôveru občanom. "Očakávajú od nás, že sa o nich postaráme," povedal predseda EP. Podotkol, že hoci hovoríme rozličnými jazykmi, ale v rámci Únie zdieľame rovnaké hodnoty. "Naša identita je rovnaká v celej Európe. Európa, euro sú dar pre občanov," vyhlásil s tým, že členské štáty musia držať spolu, "aby sme mali dobrú Európu zajtrajška".     

Opakovane zdôraznil potrebu spolupráce, približovanie Únie viac ľuďom cez konkrétne kroky Únie. "Spolupráca je najdôležitejšia, aby sme mohli čeliť populizmu a extrémizmu," povedal. Pokiaľ ide o konkrétne kroky, poukázal na potrebu znížiť nezamestnanosť mladých. "Musíme sa zamerať na to, aby EÚ bola konkurencieschopná," uviedol s tým, že v celej Európe treba brániť európsky priemysel. Hovoril tiež o riešení migračných tlakov. Poukázal napríklad na vytváranie záchytných bodov na severe Afriky.

Oľutujú a vrátia sa?

Danko na konferencii vyhlásil, že je presvedčený, že Veľká Británia časom svoj odchod z Európskej únie oľutuje. Danko verí, že Únia potom Britov prijme späť. Aj v súvislosti s brexitom Danko uviedol, že Európsku úniu čaká ťažké obdobie. Zdôraznil, že niet inej cesty v rámci EÚ, ako byť jednotní. "Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani nás upozornil na ťažké časy, ktoré Úniu čakajú z hľadiska jednotnosti a konštatoval, aké ťažké a náročné je v jednotlivých štátoch chrániť moc pred stranami, ktoré rozsievajú extrémizmus, xenofóbiu a rozbíjajú EÚ. Takýmto silám sa musíme postaviť," apeloval Danko.

Podľa predsedu slovenského parlamentu musia lídri v členských krajinách držať politickú moc spôsobom, ktorý nedovolí žiadny ďalší brexit. "Musíme urobiť všetko pre to, aby v žiadanom členskom štáte takéto hlasy nezvíťazili," vyhlásil.

Prišli stovky delegátov

Na summit prišlo takmer 300 delegátov zo všetkých krajín EÚ. Účasť na podujatí potvrdilo 45 zahraničných delegácií, z toho 29 predsedov parlamentov, 11 podpredsedov a päť delegácií bude zastúpených na nižšej úrovni. Na rokovanie prišli aj zástupcovia parlamentov z krajín, ktoré ešte nie sú členmi EÚ, ale sa o vstup usilujú.     

"Národná rada pri všetkej zodpovednosti pripravila večer a najmä dnešné podujatie, za ktoré sa Slovensko nebude musieť hanbiť," povedal o akcii predseda národnej rady Andrej Danko. Zdôraznil, že summit je povinnou akciou v rámci predsedníctva.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok