Rokenrolová sieň slávy sa rozrástla o ďalšie legendy, ceremoniál sa nevyhol politike
Rokenrolová sieň slávy v americkom Clevelande sa rozrástla o šesť interpretov. Medzi velikánov hudby uviedli pesničkárku Joan Baezovú, rapera Tupaca Shakura a kapely Pearl Jam, Electric Light Orchestra, Yes a Journey. Večer plný dojímavých momentov sa však nezaobišiel bez politických vyhlásení, píše agentúra Reuters.
Do siene uviedli zosnulého rapera
Možnosť vstúpiť do siene slávy získavajú umelci 25 rokov po tom, ako vydali svoj prvý album alebo singel. Na prvý pokus sa to podarilo Pearl Jamu, jednému z najvplyvnejších rockových zoskupení deväťdesiatych rokov a Tupacovi, raperovi z newyorského Harlemu. Ten sa stal ikonou hiphopu, keď jeho hviezdnu kariéru v roku 1996 ukončil doposiaľ neobjasnený incident v Las Vegas, pri ktorom ho zastrelili z okoloidúceho auta.
Ceremoniál uvádzal televízny moderátor David Letterman a nechýbalo množstvo emotívnych momentov. Raper Snoop Dogg nazval svojho zosnulého priateľa “najväčším žijúcim raperom“ a účinkujúci si zaspomínali aj na Princea či Chucka Berryho. Berry sa v roku 1986 stal vôbec prvým umelcom, ktorý bol uvedený do Rock'n'rollovej siene slávy.
Oneskorené ocenenie
Politiku do slávnostného večera vniesla autorka protestsongov zo 60. rokov Joan Baezová, ktorej ocenenie označil hudobník Jackson Browne za “veľmi, veľmi oneskorené.“ „Zmeny, ktoré začali v 60. rokoch ešte stále prebiehajú. Dnes musíme byť rovnako rozhodní ako vtedy,“ povedala podľa serveru USA Today sedemdesiatšesťročná folková speváčka.
Baezová tento týždeň prišla s prvou novou skladbou po viac ako 25 rokoch. Nasty Man – Hnusný muž o prezidentovi Donaldovi Trumpovi od utorkového uvedenia na facebooku dosiahla podľa agentúry Reuters takmer 3,5 milióna zhliadnutí. Svoje vystúpenie Baezová ukončila spevom černošského spirituálu “Swing Low, Sweet Chariot“ a prianím, aby anjeli z tejto piesne „odniesli mňa, vás, nás, i Donalda Trumpa, domov.“
Rokenrolová sieň slávy so sídlom v meste Cleveland v Ohiu je múzeom venovaným najvplyvnejším hudobníkom a producentom modernej hudby. Umelci sa doň môžu dostať po uplynutí 25 rokov od vydania ich debutového albumu. O tohtoročných nominantoch rozhodovalo 900 expertov.