Ako vyzerala najstaršia forma života? Odpoveďou môžu byť kanadské fosílie
Vedci objavili skameneliny mikroorganizmov, ktoré by mali patriť medzi najstaršiu formu života na Zemi. Ich vek určili na viac ako 4 miliardy rokov. Ide teda o obdobie krátko po vzniku našej planéty. Objav zverejnili v časopise Nature.
Vedci našli nepatrné čiastočky v červenom hematite, ktorý je chemickým zložením oxid železitý. Pochádza z kanadského geologického náleziska Nuvvuagittuq severovýchodne od mesta Québec. Jeho vek odhadli na 3,77 až 4,29 miliárd rokov, teda na geologické pomery krátko po vzniku našej planéty. Z tejto doby neexistujú žiadne presvedčivo doložené známky života.
Evidence of microbial activity in & around hydrothermal vents at least 3,770 million years ago is reported this week https://t.co/sLpm2afy94 pic.twitter.com/buk8xAHTfd
— nature (@nature) 1. marca 2017
"Cítite sa veľmi pokorne, keď máte v rukách najstaršie známe formy života a môžete sa na ne pozerať a analyzovať ich," povedal britský vedec Matthew Dodd, ktorý mikroskopické štruktúry skúmal na univerzite v Londýne.
Organizmy majú podľa neho rozmery zodpovedajúce desatine hrúbky ľudského vlasu a sú čiastočne prestúpené hematitom. Podľa Dodda môže objav ľudstvu umožniť lepšie porozumenie počiatku života na Zemi. Vedecká komunita býva zvyčajne k podobným objavom skeptická, lebo býva veľmi ťažké dokázať, či sú fosílie skutočne pozostatky niekdajšieho života a nevznikli iným spôsobom.