Nováky podľa SaS škodia ľuďom aj životnému prostrediu

28.2.2017 13:16

SaS upozorňuje, že spaľovanie uhlia z Hornonitrianskych baní Prievidza v treťom bloku v Elektrárni Nováky má negatívny vplyv na zdravie ľudí a životné prostredie. Prevádzkový pokus v Elektrárni Nováky sa končí. Ministerstvo životného prostredia situáciu skontroluje prostredníctvom Slovenskej inšpekcie životného prostredia, informoval hovorca envirorezortu.

Testovacia prevádzka

Vo veci prevádzky ENO3 podali liberáli nedávno aj trestné oznámenie. Sú zvedaví, či testovacia prevádzka skutočne skončí. Vládu tiež vyzývajú, aby požiadala Slovenské elektrárne o ich investičný plán. "Ako plánujú SE spaľovať do budúcna uhlie z Hornonitrianskych baní, ktoré je garantované do roku 2035," povedala poslankyňa Národnej rady SR Anna Zemanová.

Investičný plán by podľa SaS mali ukázať aj Hornonitrianske bane Prievidza. "Ako plánujú realizovať uzatváranie ťažobného poľa číslo 11, kde sa momentálne ťaží uhlie, ktoré sa spaľuje, a ide aj o plán otvárky ťažobného poľa 12, ktoré plánujú otvoriť práve z dôvodu výroby elektriny v Elektrárňach Nováky," doplnila Zemanová. Od vlády chce tiež garancie, aby sa už podobná situácia neopakovala.

Poslanec NR SR Karol Galek (SaS) pripomenul, že elektráreň mala pôvodne tri bloky, dva z nich však boli odstavené, lebo nespĺňali emisné limity. Minulý rok sa prevádzka na jednom z týchto blokov obnovila, a to podľa Galeka aj bez potrebných povolení. Má ísť o testovaciu prevádzku náhradnej spaľovacej jednotky v Elektrárňach Nováky.

Rezort chystá zmeny

Hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák potvrdil, že testovacie pokusy v elektrárňach sa už nebudú robiť v režime ako v Novákoch. Rezort totiž chystá zmeny. "Vedenie ministerstva zároveň ubezpečuje, že testovacie pokusy v elektrárňach, medzi ktoré možno zaradiť aj testovací pokus v Novákoch, sa v budúcnosti nebudú uskutočňovať v takomto režime. Rezort pripravuje legislatívne zmeny, ktorých cieľom je účinnejšie chrániť ovzdušie a zdravie ľudí," uviedol Ferenčák.

"Každá testovacia prevádzka bude po novom podliehať prísnejším pravidlám. Nová vyhláška o ochrane ovzdušia zase zabezpečí kvalitnejšie informácie o možnej smogovej situácii v akejkoľvek časti Slovenska," doplnil.

Ministerstvo podľa neho situáciu v Novákoch sledovalo aj konalo. "Už začiatkom januára, ešte pred vyhláseniami rôznych politických predstaviteľov, sa pracovníci ministerstva stretli so zástupcami Elektrárne Nováky, ktorá prenajala pôvodný parný jednoturbínový kotol v bloku č. 3 Hornonitrianskym baniam Prievidza. Výsledkom bolo uistenie, že prevádzkový pokus bude ukončený dnešným dňom, čo sa aj stane," uviedol hovorca.

Finančné pozadie

Podľa Galeka a Zemanovej však v skutočnosti nešlo o testovaciu prevádzku. "Išla v prevádzke takmer 1500 hodín, čo je taký maximálny počet hodín za jeden celý kalendárny rok, kedy takéto zariadenia, ktoré nespĺňajú limity, mohli byť v minulosti prevádzkované," povedala Zemanová.

Galek za tým vidí peniaze. "Tá výroba nebola na nič iné, len na to, aby sa nahnalo 12 miliónov eur, ktoré chýbali k splneniu cieľa, ktorý je predpísaný. Mali sme minulý rok zaplatiť 95 miliónov eur na podporu výroby elektriny z domáceho uhlia. Pokiaľ by nebol spustený tento blok 3, nepodarilo by sa to. Ale my túto elektrinu reálne nepotrebujeme," zdôraznil Galek. Bolo navyše podľa jeho slov preukázané, že výroba škodí ľuďom aj životnému prostrediu.

Emisné limity

Zemanová poukázala, že vypustených bolo viac ako 15.000 ton znečisťujúcich látok. "To je takmer 2000 plne naložených nákladných vozidiel," poznamenala s tým, že si situáciu všimla aj Európska komisia. "V nedávno zverejnenej správe o Slovensku bolo povedané, že ak Slovensko bude pokračovať v tomto trende, nemá šancu splniť emisné limity, ku ktorým sa zaviazalo v klimatickej dohode," uzavrela.

Slovenské elektrárne požiadali ešte v januári HBP o bezodkladné zastavenie prevádzkového testovania v ENO3. Dôvodom kroku elektrární má byť zhoršená kvalita ovzdušia v okolí. Bane však neodporučia zastavenie prevádzkového pokusu na ENO3, nakoľko monitorovanie naďalej prebieha. Toto zariadenie podľa nich nespôsobuje znečistenie ovzdušia. Predčasným odstavením ENO3 by došlo k zmareniu celého prevádzkového pokusu, uviedla v reakcii hovorkyňa HBP Adriana Siváková.

Zastrašovanie obyvateľov hornej Nitry karcinogénnym vzduchom nepovažuje rezort za férové. Legislatíva, či už európska, alebo slovenská, nepozná pojem karcinogénny vzduch. "Karcinogénnych látok je veľké množstvo, analyzovať väčšinu z nich v ovzduší je nesmierne ťažké a vo väčšine prípadov pomocou súčasnej meracej techniky nerealizovateľné," povedal Viliam Pätoprstý zo Slovenského hydrometeorologického ústavu. Odborníci podľa rezortu potvrdili, že na tohtoročnej smogovej situácii malo významný, ak nie zásadný podiel vykurovanie domácností.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok