Potrebujeme nové antibiotiká, upozornila WHO
Svetová zdravotnícka organizácia vydala zoznam 12 druhov baktérií, proti ktorým je podľa jej názoru potrebné vyvinúť nové antibiotiká, vzhľadom na riziko, ktoré predstavuje ich odolnosť voči súčasnému spôsobu liečby. Informovala o tom agentúra AFP.
„Tento zoznam sme zostavili v snahe zamerať a podporiť výskum na vývoj nových antibiotík,“ upozornila WHO, podľa ktorej treba zabrániť opätovnému vzniku a šíreniu nevyliečiteľných infekčných ochorení. Riziko považujú za "kritické" v prípade troch druhoch baktérií: acinetobaktérií, pseudomonas a enterobaktérií. Tie sú odolné aj voči tým najnovším antibotikám a sú príčinou väčšiny závažných infekcií, ktoré vznikajú v nemocničnom prostredí.
“Rezistencia voči antibiotikám rastie a my rýchlo vyčerpávame naše liečebné možnosti. Pokiaľ by sme to nechali len na trhu, nové antibiotiká, ktoré najnutnejšie potrebujeme, nebudeme mať včas,“ varovala Marie-Paule Kienyová z WHO.
WHO zaradila ďalších šesť druhov baktérií do vyššej priority kvôli potrebe vyvinúť nové lieky. Ide o stafylokok aureus, salmonelu a helicobacter pylori. Ďalšie tri skupiny sú v kategórii “priemernej priority“, ako sú pneumokoky, ktoré spôsobujú zápal pľúc a meningitídu, Haemophilus influenzae a baktéria shingella spôsobujúca napríklad úplavicu. Jeden britský výskum odhadol vlani v septembri, že odolné baktérie môžu “do roku 2050 zabiť až desať miliónov ľudí ročne, rovnako ako rakovina,“ pripomenula AFP.