Pentagón chce väčšiu účasť v boji proti somálskym radikálom
Pentagón chce väčšiu možnosť vojensky sa zapojiť do boja proti radikálnym islamistom v Somálsku, ktorí sú napojení na teroristickú sieť Al-Káida a plánujú útoky proti Spojeným štátom. Informovala agentúra AP s odvolaním sa na vysokých amerických predstaviteľov.
Odchádzajú do výcvikových táborov
Odporúčanie ministerstva obrany Bielemu domu by podľa týchto predstaviteľov umožnilo americkým špeciálnym silám zvýšiť pomoc somálskej armáde v boji proti ozbrojencom teroristického hnutia Šabáb. Poskytlo by armáde aj väčšiu pružnosť pri leteckých útokoch proti extrémistom, ktorí znamenajú hrozbu.
Zintenzívnenie vojenskej angažovanosti v Somálsku podľa AP súhlasí so žiadosťou prezidenta Donalda Trumpa, aby Pentagón pripravil plán urýchlenia bojov proti Islamskému štátu v Iraku a Sýrii a porážky ďalších extrémistických skupín, vrátane Al-Káidy a jej odnoží.
Znepokojenie USA, ktoré sa týka hnutia Šabáb, stúplo v posledných rokoch. Vyplýva z toho, že do výcvikových táborov v Somálsku odchádzajú mladí Američania somálskeho pôvodu, čo vyvoláva obavy, že sa môžu vrátiť do Spojených štátov a páchať teroristické útoky. Somálsko je jednou zo siedmich, prevažne moslimských krajín, ktorých občanov sa týka 90-dňový zákaz vstupu do USA, ktorý v januári vydal prezident Trump. Federálny súd platnosť tohto exekutívneho nariadenia zatiaľ pozastavil.
Návrh môže byť politicky citlivý
Somálsko je "našou najväčšou mätminister obranyúcou výzvou," povedal agentúre AP náčelník amerického velenia pre oblasť Afriky generál Thomas Waldhauser. Spojené štáty sa podľa neho chcú na túto krajinu "pozrieť dopredu z novej perspektívy.“ Je potrebné povstanie Šabábu oslabiť, aby ho somálska armáda mohla poraziť. Detaily nových možností ale generál nechcel priblížiť.
Podľa iných predstaviteľov ide o väčšiu schopnosť špeciálnych amerických síl sprevádzať miestne vojenské jednotky pri operáciách proti Šabábu a o to zmierniť obmedzenia, ktoré sa týkajú vedenia leteckých útokov na ciele tohto teroristického hnutia. V súčasnosti sa podľa zdrojov AP v Somálsku strieda asi 50 príslušníkov amerických kománd, ktoré radia a pomáhajú miestnym vojakom. Nové oprávnenia by mohli viesť k miernemu zvýšeniu početného stavu amerických síl v tejto krajine.
Spomínané odporúčanie minister obrany James Mattis schválil a poslal do Bieleho domu začiatkom februára. Definitívne rozhodnutie o nich však nepadlo. AP v tejto súvislosti upozornila, že návrh môže byť politicky citlivý vzhľadom na katastrofálnu akciu v Mogadiše v roku 1993, ktorá skončila zostrelením dvoch vrtuľníkov a smrťou 18 amerických vojakov.