Europarlament schválil dohodu s Kanadou, platiť môže na jar
Európsky parlament ratifikoval Komplexnú hospodársku a obchodnú dohodu s Kanadou, známu pod skratkou CETA. Otvoril tým cestu k predbežnému uplatňovaniu dohody už od marca.
Protestovali aj v budove
Za dohodu zahlasovalo 408 europoslancov, proti bolo 254. Proti dohode pred budovou EP protestovali desiatky ľudí. Umiernení protestujúci sa dostali aj dovnútra budovy europarlamentu.
Dohoda CETA odstraňuje väčšinu ciel medzi EÚ a Kanadou s výnimkou verejných a audiovizuálnych služieb, dopravy a niekoľkých poľnohospodárskych produktov.
Ceta: EU parliament backs free trade deal with Canada https://t.co/7b6ieiEZui
— BBC News (World) (@BBCWorld) February 15, 2017
Zjednocuje štandardy a prináša aj obojstranné uznávanie certifikátov celej palety výrobkov, vrátane potravín, hračiek i elektroniky. Uľahčuje pohyb pracovných síl, tovar a služieb medzi oboma celkami.
Musia ju ratifikovať národné parlamenty
CETA vojde definitívne do platnosti po ratifikácii v 38 národných a regionálnych parlamentoch členských štátov EÚ. Dohoda sa netýka verejných služieb - napríklad zdravotníctva, vzdelávania či dodávok vody. Členské štáty sa môžu rozhodnúť, či budú udržiavať svoje verejné monopoly, alebo tieto služby sprivatizujú.
...And it's a yes! MEPs back #Ceta. Read more about the EU-Canada trade agreement here → https://t.co/t6syWD89jq pic.twitter.com/O3cULw1nA9
— European Parliament (@Europarl_EN) February 15, 2017
Viac ako päť rokov rokovaní sa ocitlo v stávke vlani, keď Valónsko pohrozilo, že CETA pre viaceré výhrady nepodpíše. EK a Kanade sa nakoniec podarilo ústupkami a vysvetleniami Valónov presvedčiť a kanadský premiér Justin Trudeau a predseda Európskej rady Donald Tusk dohodu slávnostne podpísali vlani v októbri. Vo štvrtok 16. februára na pôde EP vystúpi kanadský premiér Justin Trudeau.