Rokovanie parlamentu

6.2.2013 09:14

Parlament odmietol novelu zákona o elektronických komunikáciách z dielne Obyčajných ľudí a nezávislých osobností. Poslanci mestských zastupiteľstiev a poslanci zastupiteľstiev samosprávnych krajov neprídu o možnosť pôsobiť v štatutárnych orgánoch obchodných spoločností a s majetkovou účasťou obce a samosprávneho kraja.

Pri volaní na audiotexové čísla sa nedozviete cenu hovoru

Pri telefonátoch na audiotexové čísla nebudú volajúci vopred dostávať informáciu o cene hovoru. Parlament dnes totiž odmietol novelu zákona o elektronických komunikáciách z dielne Obyčajných ľudí a nezávislých osobností.

Predkladatelia chceli, aby pred spojením hovoru v telefóne zaznela informácia o tom, že ide o platenú službu a o cene hovoru za minútu. Za novelu hlasovalo iba 21 zo 140 poslancov, väčšina zákonodarcov sa pri hlasovaní zdržala.

Audiotexové čísla majú zvýšenú tarifikáciu za minútu hovoru. Tá sa pohybuje na úrovni od 40 centov do 3 eur za minútu. Prostredníctvom týchto čísiel sa môžu ľudia napríklad hlásiť do súťaží, získavať informácie o dopravnej situácii či nechať si vyveštiť.


Poslanci samospráv môžu byť naďalej štatutármi obecných firiem

Poslanci mestských zastupiteľstiev a poslanci zastupiteľstiev samosprávnych krajov neprídu o možnosť pôsobiť v štatutárnych orgánoch obchodných spoločností a iných právnických osôb s majetkovou účasťou obce a samosprávneho kraja. Poslanci Národnej rady SR dnes totiž nepodporili návrh na vydanie ústavného zákona o ochrane verejného záujmu a s tým súvisiacu novelu zákona o obecnom zriadení z dielne Mosta-Híd.

Opoziční poslanci chceli svojím návrhom reagovať okrem iného na politickú korupciu. Jeden z predkladateľov Andrej Hrnčiar poukázal na to, že funkcie v daných štatutárnych orgánoch dostávajú poslanci mestského zastupiteľstva a poslanci zastupiteľstva samosprávneho kraja za odmenu, za lojalitu k starostom, primátorom, predsedom samosprávneho kraja.

Predkladatelia návrhu neboli spokojní ani s tým, že pri rozhodovaní jednotlivých zastupiteľstiev o rozpočtoch týchto právnických osôb, poslanci, ktorí zastávajú funkciu štatutárnych orgánov, rozhodujú sami o sebe.

Poslanci Mosta-Híd upozorňovali, že prax odhalila prípady, keď spomínaní verejní funkcionári neefektívne rozhodovali pri výkone svojich funkcií, uprednostnili individuálny, či skupinový záujem nad záujmom verejným a konali v neprospech mesta alebo samosprávneho kraja. Novela mala podľa predkladateľov eliminovať spomínané negatívne prejavy a zabezpečiť adekvátne presadzovanie verejného záujmu.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok